شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ۱۸:۴۰

اخبار

وزیر صمت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه؛

تامین مناسب اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید در سال 98 بود

تامین مناسب اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری در ایام کرونا نمود عینی رونق تولید در سال 98 بود
وزیر صنعت، معدن و تجارت در جلسه شورای معاونین این وزارتخانه با تاکید بر ضرورت فعال سازی همه ظرفیت‌های موجود برای ایجاد جهش در تولید کشور، گفت: وجود رونق تولید در تولیدات اقلام بهداشتی و کالاهای ضروری کشور در ایام کرونا نمود خاصی داشت و به کمک ما آمده و موجبات آرامش و تانی خاطر مردم را فرآهم آورد.

به گزارش روابط عمومی شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته، رضا رحمانی افزود: برنامه‌ریزی مناسب سال گذشته و وجود ظرفیت های خالی در بخشی از اقلام تولیدی، بار سنگین تامین کالایی این ایام را به دوش کشید و در واقع این مهم، فرصت بزرگی برای باور توان داخلی و زمینه ای برای ایجاد بسترهای مناسب در راستای جهش تولید شده است.
وزیر صنعت تصریح کرد: باید همه برنامه‌های تدوین شده در سال جهش تولید را جدی بگیریم، چرا که عمل به برنامه‌ها، عمل به قول‌های و وعده های ما است و حتماً باید سعی کنیم به صورت حداکثری برنامه‌ها اجرایی شوند و نتایج آن به سمع و نظر مردم برسد.
رحمانی تاکید کرد: همه ما در حوزه مسئولیت خود باید به این موضوع یک نگاه حیثیتی داشته باشیم و با تمام توان کارها را پیش ببریم؛ چرا که امسال انگیزه ما برای نهایی شدن و به ثمر نشستن برخی اقدامات که از قبل آغاز نموده ایم، بیش از پیش است.
وی ادامه داد: اتفاقات بزرگی که در حوزه تولید کشور در این ایام رخ داده است، نشان دهنده پتانسیل های بسیار وسیع و عظیم ما در حوزه‌های مختلف تولیدی کشور است که باید با برنامه‌ریزی دقیق و بر اساس اطلاعات موثق اقدامات لازم را در دستور کار قرار دهیم و در روند تصمیم‌گیری‌ها جدی تر از قبل و موثرتر از پیش عمل کنیم.
وزیر صنعت، معدن و تجارت تصریح کرد: همانگونه که رهبر معظم انقلاب فرمودند "باید برای حل مشکلات کشور به تولید توجه کنیم" و این امر مستلزم جلب همکاری همه بخش‌های مرتبط در حوزه تولید است تا بتوانیم به نتایج ملموس تر و موثرتری دست یابیم.
دستیابی به رکورد تولید فلزات اساسی در در طول 40 سال گذشته
رحمانی با اشاره به برخی اقدامات انجام شده در سطح کشور در سال رونق تولید به خصوص در حوزه تکمیل زنجیره فلزات اساسی گفت: خوشبختانه سال ۹۸، رکورد تولید فلزات اساسی در کشور در طول ۴۰ سال گذشته شکسته شد و ما فقط در تولید محصول مس به عنوان نمونه شاخص، موفق شدیم بیشترین افزایش تولید در این صنعت پایه و مادر را آن هم در شرایط خاص کشور و در شرایط تشدید تحریم ها داشته باشیم.
وی افزود: در همین محصول مس، علاوه بر رکورد تولید، صادرات آن نیز بیش از دو برابر افزایش یافته و برای اولین بار در کشور کارخانه تولید اسید سولفوریک با ۱۵۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری راه اندازی شده است.
رحمانی اضافه کرد: اکتشافات معدنی انجام شده در این بخش، بیش از 2 برابر گذشته بوده و امسال نیز 3 طرح بزرگ صنعتی آماده افتتاح داریم.
وی ادامه داد: سال ۹۸ برای اولین بار طرح پایلوت عناصر نادر خاکی در کشور افتتاح شد و ما در این حوزه جزو 5، 6 کشور معدود جهان قرار گرفتیم.
کاهش ارزبری 3 میلیارد و 400 میلیون دلاری از محل ساخت داخل
وزیر صنعت، معدن و تجارت همچنین با اشاره به اقدامات اساسی انجام شده در حوزه ساخت داخل گفت: در سال رونق تولید و با پیگیری های انجام شده و استقبال بسیاری از صنعتگران و تولیدکنندگان کشورمان موفق شدیم بیش از ۳ میلیارد و ۴۰۰ میلیون دلار کالا و تجهیزات وارداتی را داخلی سازی کنیم و کاهش ارزبری داشته باشیم.
رحمانی تصریح کرد: در این مدت علاوه بر صنایع بزرگ، صنایع کوچک و متوسط نیز مورد توجه جدی وزارت صمت بوده و یکی از نمودهای واقعی رونق تولید در کشور، این بخش بوده است و نتایج به دست آمده نشان دهنده جهت گیری درست ما در حوزه صنایع کوچک و متوسط است که امسال نیز این برنامه‌ها با قوت ادامه خواهد یافت.
وی با یادآوری تاکید مقام معظم رهبری در خصوص ضرورت ملموس بودن آثار جهش تولید در زندگی مردم گفت: با تحقق اهداف نهضت ساخت داخل در سال ۹۸، فقط در صنعت خودرو که برخی پیش بینی می کردند در طول سال گذشته با مشکلات عدیده ای مواجه شود و شرایط برای بیکاری تعداد کثیری فراهم شود؛ نه تنها این اتفاق رخ نداد بلکه خوشبختانه شاهد جذب ۴۰ هزار نفر نیروی کار جدید نیز در این حوزه بودیم و مسلما این اتفاق بزرگ در سال جهش تولید و در بخش های مختلف در دستور کار ویژه ما قرار دارد.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به تامین مناسب کالاهای اساسی و مایحتاج ضروری مردم در ایام پایانی سال و همزمان با شیوع کرونا در سطح کشور تصریح کرد: آرامش حاکم در بازار و تامین حداکثری کالاهای ضروری مورد نیاز مردم نشان دهنده عملکرد قابل قبول وزارتخانه در تنظیم بازار در طول سال گذشته و به ویژه در ایام پایانی سال بوده است و انتظار می‌رود با حفظ روند نظارت و کنترل دقیق تر بازار این آرامش را حفظ کنیم.
وی با اشاره به آمار ارائه شده در خصوص رشد ۱۷ درصدی تعداد بازرسی‌ها و کشفیات قاچاق در طول یک سال گذشته نسبت به مدت مشابه سال قبل گفت: این روند از زمان شیوع کرونا نیز با جدیت دنبال شده و با استقرار بیش از ۱۰۴ بازرس مقیم در واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی، شاهد رشد تولیدات و توزیع مناسب تر اقلام در مراکز اولویت دار بودیم.
وزیر صنعت تصریح کرد: همزمان با شیوع کرونا، اقدامات ویژه ای برای تولید و تامین اقلام مرتبط با این بیماری در دستور کار وزارت صمت قرار گرفت و در این راستا شاهد تغییر کاربری خطوط تولید بسیاری از واحدهای بزرگ تولیدی، سه شیفته شدن زمان فعالیت این واحدها و تشکیل کارگروه ویژه حمایت از واحدهای تولید کننده اقلام بهداشتی بودیم که موجبات افزایش بیش از ۸ برابری تولیدات مواد ضدعفونی کننده، دوبرابری الکل، ۵ برابری ماسک ۲ برابری دستکش طبی و همچنین افزایش چشمگیر سایر محصولات شوینده و بهداشتی در سطح کشور شد.

رضا نقی پور اصل: سال 99 سال شکوفایی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته خواهد بود

مدیرعامل و رئیس هیات مدیره شرکت مادرتخصصی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته در ادامه این جلسه به تشریح عملکرد این صندوق در سال 98 پرداخت و گفت: خوشبختانه علی رغم مشکلات پیش روی شرکت به لحاظ تغییر ماهیت قانونی ،گسترش دامنه فعالیت ها و همچنین محدودیت در سرمایه صندوق ،با یاری خداوند متعال و تلاش همکارانم توانستیم اتفاقات بسیار خوبی را رقم بزنیم، در زمینه اعطای تسهیلات 30%، صدور ضمانت نامه ها32% ، میزان مصوبات 25%  نسبت به سال 97 پیشرفت داشتیم.

وی در ادامه به حمایت از شرکت های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: در سالی  که گذشت در حمایت از شرکت های دانش بنیان عملکرد موفقی داشتیم و با شیوع بیماری کرونا نیز هم به لحاظ وظیفه سازمانی و هم به لحاظ مسئولیت اجتماعی از شرکت های فعال درزمینه تولید دوربین های حرارتی،تولید الکل و کیت های تشخیص بیماری کوید 19 و تولید ماسک حمایت کردیم که در سال جدید نیز این روند قوی تر از گذشته ادامه پیدا خواهد کرد و در نهایت با توجه به برنامه ریزی های صورت گرفته، سال جهش تولید سال اوج شکوفایی صندوق حمایت از صنایع پیشرفته خواهد بود.

در پایان جلسه شورای معاونین وزارت صمت، معاونین و مدیران حاضر در این نشست توسط متخصصان شرکت دانش بنیان کارما آزما اندیش که فعالیت خود را با حمایت های صندوق حمایت از صنایع پیشرفته در زمینه تولید کیت های تشخیص کرونا آغاز کرده است ، مورد پایش تست کرونا قرار گرفتند.

 شورا معاونین وزارت صمت 5

 شورا معاونین وزارت صمت 6

شورا معاونین وزارت صمت 6

شورا معاونین وزارت صمت 7

۲۴ فروردین ۱۳۹۹ ۰۷:۲۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید