دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ۱۷:۵۱

اخبار

سرپرست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت (صحا) در گفتگو با "ایرنا" مطرح کرد:

«صحا» زمینه اشتغال 46 هزار نفر را در صنعت الکترونیک فراهم کرده است.

«صحا» زمینه اشتغال 46 هزار نفر را در صنعت الکترونیک فراهم کرده است.
سرپرست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک وزارت صنعت، معدن و تجارت اظهار داشت فعالیت های این صندوق در اعطای تسهیلات و صدور ضمانتنامه برای شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک زمینه اشتغال بیش از 46 هزار نفر را در سال گذشته فراهم کرد.

به گزارش روابط عمومی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا)، «افسانه منصف» در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا، افزود: خدمات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک شامل اعطای تسهیلات تا سه میلیارد تومان و صدور ضمانت‌نامه به شرکت‌های فعال صنایع الکترونیک است.

به گفته وی، تفاوت تسهیلات اعطایی صحا با وام های بانکی، نرخ ترجیحی پنج تا 15 درصدی آنهاست، به طوری که هر چه طرح دانش بنیان تر، پژوهشی و صادرات محورتر باشد کارمزد کمتری برای آن در نظر گرفته می شود.

وی خاطرنشان کرد: نرخ کارمزد این وام حتی سه درصد کمتر از نرخ سودهای بانک صنعت و معدن در عقود مشارکتی است و بیشترین کارمزد برای طرح های سی. کی. دی (قطعات منفصل خودرو) و اس. کی. دی (قطعات نیمه کامل خودرو) است که بین 13 تا 15 درصد در نظر گرفته می شود.

منصف ادامه داد: پارسال علاوه بر تسهیلات اعطایی از منابع داخلی صحا، برخی شرکت ها به 2 بانک توسعه تعاون و ملت معرفی شدند.

وی اظهار داشت: صحا در سال 96، حدود 80 میلیارد تومان تسهیلات از منابع داخلی خود به شرکت ها پرداخت کرد و برخی دیگر از شرکت ها را به بانک های یاد شده معرفی کرد که 16 میلیارد تومان تسهیلات گرفتند.

سرپرست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک اضافه کرد: این تسهیلات اما در سال 97 به 62 میلیارد تومان منابع داخلی و چهار میلیارد تومان معرفی به بانک های عامل محدود شد که دلیل آن، قرار گرفتن اشتباهی نام صحا در فهرست واگذاری ها به بخش خصوصی مطابق اصل 44 قانون اساسی بود که صدور ضمانتنامه و اعطای تسهیلات از سوی این صندوق را با مشکل مواجه کرد.

وی بیان داشت: پارسال همچنین حدود 71 میلیارد تومان ضمانتنامه از سوی صحا صادر شد که مطابق آمارها بستر لازم را برای انعقاد قرارداد بخش خصوصی و تعاونی به میزان 700 میلیارد تومان فراهم کرد که بیشتر در حوزه های فناوری، آی. سی. تی و شرکت های فناور و دانش بنیان بود.

منصف گفت: تسهیلات اعطایی صحا در سال گذشته زمینه اشتغال 13 هزار و 176 نفر از فارغ التحصیلان دانشگاهی را فراهم کرد که بیشترین آنها مربوط به استان تهران با 10 هزار نفر و استان قم با هزار و 440 نفر بود.

وی افزود: برپایه فهرست بیمه شرکت های خصوصی که صحا برایشان ضمانتنامه صادر کرد نیز زمینه اشتغال 33 هزار نفر در بخش های خصوصی و تعاونی در سال گذشته فراهم شد.

* عملکرد 45 روزه صحا در سال جدید

سرپرست صحا در ادامه به عملکرد 45 روزه این صندوق در سال جاری اشاره کرد و گفت: در این مدت 27 میلیارد تومان ضمانتنامه صادر شده که برپایه اطلاعات فهرست بیمه شرکت ها بستر اشتغالزایی 12 هزار و 729 نفر فراهم شده است.

وی خاطرنشان کرد: 21 میلیارد تومان از این رقم ضمانتنامه دریافت پیش پرداخت است که در فاز نخست اجرای قراردادها منعقد می شود و بر این اساس به طور قطع به تولید و اشتغال منجر خواهد شد.

علاوه بر آن، در این مدت پنج میلیارد تومان ضمانتنامه حُسن انجام تعهدات و یک فقره ضمانتنامه شرکت در مناقصه به ارزش 350 میلیون تومان از سوی صندوق صادر شد.

۱۷ اردیبهشت ۱۳۹۸ ۱۲:۳۵

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید