چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۶:۵۴

اخبار

با تصویب هیئت وزیران، صحا به صندوق حمایت ازتحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تبدیل شد

با تصویب هیئت وزیران،  صحا به صندوق حمایت ازتحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته تبدیل شد
اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در جلسه روز چهارشنبه سی‌ام آبان ماه به ریاست دکتر روحانی رئیس جمهوری، به تصویب رسید.
به گزارش روابط عمومی صحا، مطابق با بند (2) ماده 69 قانون احکام دائمی برنامه‌های توسعه کشور، صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) باید تبدیل به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته شود که مصوبه اخیر هئیت وزیران در راستای این تلکیف قانونی صورت گرفت.
بر اساس مصوبه هئیت دولت رشته‌های صنایع پیشرفته شامل مواد پیشرفته، فناوری‌های زیستی، فناوری نانو، هوا فضا، محصولات پیشرفته سایر بخش ها و انرژی‌های نو است که از این پس مورد حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته قرار خواهد گرفت.
پیش از این در صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) وابسته به وزارت صنعت، معدن و تجارت به عنوان قدیمی‌ترین صندوق‌های حمایتی تخصصی با ارائه تسهیلات با نرخ ترجیحی(٥ تا ١٥ درصد) رشته‌های صنایع الکترونیک شامل الکترونیک و کنترل، اپتیک و فوتونیک، اتوماسیون و سیستم‌های هوشمند، تجهیزات پیشرفته ساخت، تولید و آزمایشگاهی، تجهیزات پزشکی پیشرفته و فناوری اطلاعات و ارتباطات مورد حمایت قرار می‌گرفت.
همچنین یکی از نکات مهم این مصوبه افزایش سرمایه صندوق برای حمایت گسترده از صنایع پیشرفته کشور است که دولت مکلف است که در بودجه سالانه نسبت به تامین آن اقدام کند.
روند حمایتی صحا در سال‌های اخیر نشان می‌دهد که تسهیلات مالی اعطایی در سه سال اخیر، ۱۳۰ درصد از مجموع تسهیلات قبلی طی ۱۶ سال فعالیت پیشی گرفته است. به طوریکه تنها در سال گذشته، از ۱۶8 شرکت فعال صنایع الکترونیک کشور، به میزان نزدیک به هزار میلیارد ریال حمایت صورت گرفته است و امید است با افزایش سرمایه و توسعه حوزه حمایتی در صندوق حمایت از صنایع پیشرفته، روند حمایت از شرکت‌های فناور، رشد دو چندان داشته باشد.
 
۵ آذر ۱۳۹۷ ۱۱:۳۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید