یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ۱۳:۳۳

اخبار

دکتر حدیدی تاکید کرد: ضرورت سرمایه گذاری در صنعت میکروالکترونیک در کشور

دکتر حدیدی تاکید کرد: ضرورت سرمایه گذاری در صنعت میکروالکترونیک در کشور
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه تاکید کرد: باید علاوه بر سرمایه‌گذاری در صنعت میکروالکترونیک ، اقدام به ارتقای استانداردهای آموزشی و پژوهشی کنیم.
به گزارش روابط عمومی صحا، دکتر خیرالله حدیدی، عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه صبح پنج شنبه 26 مهرماه در اجلاس هم‌اندیشی صنعت میکروالکترونیک که در شهرک فناوری الکترونیک ارومیه برگزار شد،  با اشاره به کاربردهای صنعت میکروالکترونیک در حوزه‌های‌ دفاعی، مخابرات، پزشکی و کامپیوتر، افزود: نوآوری‌های این حوزه موجب ظهور گوشی‌های هوشمند، تبلت و تلویزیون‌های دیجیتالی شده است که این امر موجب افزایش محتوای الکترونیک شد.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه با اشاره به رشد بازار الکترونیک در دنیا، اظهار کرد: رشد این صنعت موجب افول کشور ژاپن، درجا زدن کشورهای اروپایی، ظهور کشور کره و ظهور کشور چین در عرصه میکروالکترونیک شده است.
حدیدی با اشاره به این‌که از سال ۱۹۸۷ تا ۲۰۱۹ میزان فروش حوزه الکترونیک از ۳۳ میلیارد دلار در سال ۱۹۸۷ به ۴۶۰ میلیارد دلار در سال ۲۰۱۸ افزایش یافته، اظهار کرد: این حوزه رشد ۱۴ برابری داشته ضمن آنکه آمارهای جهانی نشان می‌دهد کشور چین سرمایه‌گذاری‌های هوشمندی در حوزه تولید آی سی‌ها توانسته بخشی از بازار جهانی را به خود اختصاص دهد.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه با تاکید بر این‌که این اعداد نشان‌دهنده اهمیت صنعت میکروالکترونیک در دنیا است، خاطر نشان کرد: اما این حوزه تهدیدات جدی برای کشورهایی مانند ایران دارد.
وی اضافه کرد: ایجاد شبکه‌های ارتباطی خارج از کنترل از جمله تهدیدات این حوزه به‌شمار می‌رود، به گونه‌ای که در کشور شبکه‌هایی ایجاد می‌شود که ایران هیچ کنترلی بر آنها ندارد.
حدیدی با تاکید بر این‌که سی پی یوها حاوی ساختارهای مخفی خارج از کنترل هستند، ادامه داد: این ابزار برای ارسال اطلاعات به مرکز طراحی و ساخته شده است. علاوه بر آن به نظر من دوربین‌های حفاظتی که دارای آی‌پی هستند، تهدیدی برای کشور به شمار می‌روند.
وی با تاکید بر ضرورت توجه به امنیت تجهیزات مخابراتی پیشرفته با نام روترها، گفت: دولت در شرایط کنونی صادرات طلا را تحریم کرده، ولی واردات روترها به راحتی صورت می‌گیرد. این ابزار کانالی برای خروج اطلاعات از کشور به شمار می‌رود.
عضو هیات علمی دانشگاه ارومیه اضافه کرد: براین اساس سرمایه‌گذاری‌های جدی در صنعت الکترونیک با توجه به نیروی انسانی و ظرفیت‌های علمی موجود در کشور ضروری است.
حدیدی با تاکید بر ضرورت توجه بیشتر به ارتقای علمی تحصیلات تکمیلی و کاهش ظرفیت‌های پذیرش در این حوزه، افزود: علاوه بر آن ما نیاز داریم تا استانداردهای آموزشی و پژوهشی در تحصیلات تکمیلی رشته‌های مرتبط با میکروالکترونیک ارتقاء یابد. همچنین حمایت‌های مالی جدی و موثرتر از تیم‌های دانشگاهی تلاشگر در تحقیقات و ایجاد تکنولوژی مورد نیاز است.
 
۳۰ مهر ۱۳۹۷ ۱۴:۲۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید