شنبه ۵ خرداد ۱۴۰۳ ۱۷:۳۶

اخبار

​با حمایت صحا محقق شد؛ ارتقای سیستم تشخیص تمایل حرکتی انسان ربات پوشیدنی شریف

​با حمایت صحا محقق شد؛ ارتقای سیستم تشخیص تمایل حرکتی انسان ربات پوشیدنی شریف
دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف از طراحی و تولید یک سیستم تشخیص تمایل حرکتی انسان از روی سیگنال‌های عضلانی به منظور بهینه‌سازی ربات پوشیدنی کمک‌کننده شریف اگزو، با حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) خبر داد.
به گزارش روابط عمومی صحا، این ربات پوشیدنی پیش از این در هجدهمین جشنواره جوان خوارزمی در سال ۱۳۹۵ حائز رتبه دوم پژوهش‌های کاربردی شده بود و اینک با حمایت صحا ارتقا داده شده است.
 
این ربات پوشیدنی با تجهیز به سیستم تشخیص تمایل حرکتی این امکان را یافته که به حرکت دست بیماران با آسیب عملکرد اندام‌ فوقانی، جانبازان و یا افرادی که دست آن‌ها به دلایل مختلف در حرکت مفاصل آرنج و مچ ناتوان شده و یا بازه حرکتی محدودی پیداکرده است، کمک کند.
 
مهندس اسماعیل محمدی، دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف و مجری پروژه گفت: این ربات پس از این که بیمار آن را پوشید و اراده برای حرکت دست داشت، مسیر حرکت را تشخیص داده و ادامه حرکت را انجام خواهد داد.
 
این دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف افزود: این عمل باعث تحریک اعصاب، جلوگیری از تنبل شدن عضلات درگیر و به‌مرورزمان افزایش بازه حرکتی آرنج و مچ می‌شود.
 
وی ضمن بیان این مطلب که این محصول در دو مدل پوشیدنی و رومیزی روانه بازار خواهد شد، در خصوص موارد استفاده آن برای بیماران گفت: این ربات قابلیت کمک به بیماران با آسیب ناحیه مچ (شکستگی، ضایعات التهابی، آسیب عصب، خشکی مفصل و...)، بیماران سکته مغزی و آسیب نخاعی و بیماران فلج مغزی را دارد.
 
مهندس محمدی با اشاره به کمک این محصول به انجام فعالیت‌های روزمره زندگی و نیز ارزیابی دقیق دامنه و قدرت عضلانی به صورت کمی، گفت: این محصول در کلیه مراکز توان‌بخشی (کاردرمانی و فیزیوتراپی) جهت انجام تمرینات از جمله افزایش دامنه حرکتی، قدرت، بازآموزی حرکتی و کمک به تسریع بهبودی و نیز در دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی توان‌بخشی، جهت تحقیقات و اختراع‌های علمی قابل‌استفاده است.
 
مجری این پروژه در توضیحی در خصوص محصول تولیدی، گفت: ربات‌های توان‌بخشی شریف اگزو شامل دو نوع ربات شریف اگزو پسیو و اکتیو مچ و آرنج و دستگاه بیوفیدبک دو کاناله است.
 
وی بیوفیدبک دوکاناله را دستگاهی توصیف کرد که با استفاده از الکترودهای سطحی فعالیت‌های عضله‌ای را که شروع به انقباض می‌کنند از عضلات اسکلتی زیرین تشخیص داده و با سرعت و با دقت بسیار بالایی به کاربر نمایش می‌دهد.
 
این دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف افزود: این بیوفیدبک علاوه بر کوچک و قابل‌حمل بودن به درمانگر در روند تشخیص و درمان کمک خواهد کرد.
 
وی همچنین با اشاره به مزایای محصول طراحی شده، گفت: مراکز و بیمارستان‌ها به دنبال دستگاهی هستند که علاوه بر انجام حرکات پسیو، قابل‌حمل بوده و بتواند با ورودی گرفتن از حرکت دست بیمار حرکات اکتیو نیز انجام دهد تا بازه بیشتری از بیماران جهت بهبود از آن استفاده کنند و بیمار نیز بتواند در صورت نیاز ربات را به همراه خود به منزل یا محل کار برده و تمرین خود را به‌طور مداوم ادامه دهد که در طراحی ربات شریف اگزو این مهم برآورده شده است.
 
مجری پروژه با بیان این مطلب که دستگاه‌های خارجی موجود مستلزم هزینه بسیار بالا هم برای خریداری و هم برای تعمیر و نگهداری است، اظهار کرد: با تولید دستگاه‌های موردنظر، علاوه بر اشتغال‌زایی و جلوگیری از خروج ارز از کشور، می‌توان کمبود این تجهیزات را در مراکز توان‌بخشی جبران کرده و جایگزین مناسبی برای نمونه مشابه وارداتی آن فراهم کرد.
 
مهندس محمدی با اشاره به تولید نمونه نیمه‌صنعتی این محصول قرار داشتن پروژه در مرحله معرفی چرخه عمر محصول، در مورد پیش‌بینی‌ها در خصوص میزان تقاضا برای محصول گفت: سهم بازار این محصول ۱۰۰ درصد بوده و می‌توان خود را به‌عنوان رهبر بازار معرفی کرد، اما تحقق این امر نیاز به سرمایه‌گذاری برای رسیدن به اهداف کوتاه‌مدت و میان‌مدت دارد.
 
مجری پروژه از مراکز فیزیوتراپی، توان‌بخشی، بیمارستان‌ها، جانبازان و معلولین، افراد ضایعه نخاعی گردنی، افرادی که دچار سکته مغزی، تصادف و شکستگی شده‌اند، به‌عنوان مشتریان این محصول نام برد و گفت: همه این گروه‌ها حساسیت بالایی نسبت به کیفیت محصول خواهند داشت و ما امیدواریم محصول ما پاسخ مثبتی به این حساسیت داشته باشد.
 
این دانش‌آموخته کارشناسی‌ارشد بیومکانیک دانشگاه صنعتی شریف در پایان ضمن تقدیر و تشکر از حمایت‌های صحا از این پروژه گفت: بدون کمک مالی صحا امکان طراحی و تولید این دستگاه وجود نداشت.
 
 تست اول
تست نمونه نیمه‌صنعتی اکتیو آرنج و مچ به روی بیمار ناتوان فیزیکی
 تست دوم
 
 تست نمونه نیمه‌صنعتی پسیو مچ به روی بیمار با خشکی مفصل مچ
 
 
۱۳ شهریور ۱۳۹۷ ۱۰:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید