یکشنبه ۱۹ آذر ۱۴۰۲ ۱۰:۱۵

اخبار

بومی‌سازی دانش ساخت اینورترهای فتوولتائیک با حمایت صحا

بومی‌سازی دانش ساخت اینورترهای فتوولتائیک با حمایت صحا
مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان از اجرای طرح تدوین دانش فنی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز توسط این شرکت و با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) خبر داد.

به گزارش روابط عمومی صحا، دکتر محسن حمزه، مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان برازمان رویشگران صنعت با اعلام این مطلب، گفت: هدف از این طرح امکان‌پذیر کردن تولید انبوه اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز است.

دکتر حمزه با اشاره به رشد قابل‌ملاحظه استفاده از انرژی فتوولتاییک، گفت: استفاده از این انرژی در ۲۰ سال اخیر رشدی حدود ۱۵ تا ۳۰ درصد در سال را داشته و با توجه به رشد سریع این صنعت و کاهش قیمت آن، همچنین افزایش بهای انرژی الکتریکی حاصل از سوخت‌های فسیلی و میزان آلایندگی آن‌ها، پیش‌بینی می‌شود انرژی فتوولتاییک در ۲۰ سال آینده درصد قابل‌توجهی از انرژی الکتریکی موردنیاز بشر را تأمین سازد.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی افزود: در سیستم‌های فتوولتاییک متصل به شبکه انرژی الکتریکی در محل مصرف تحویل می‌شود و به لحاظ حذف مخارج انتقال و توزیع پیش‌بینی می‌شود قیمت برق آن به‌زودی در کشورمان با قیمت برق پیک سربه‌سر شود.

وی با بیان این‌که در سیستم‌های متصل به شبکه یک مبدل قدرت جریان دائم مدول‌های خورشیدی را به‌صورت جریان متناوب به شبکه تزریق می‌کند، ادامه داد: این مبدل علاوه بر پردازش انرژی الکتریکی وظایف حفاظت، نظارت و مدیریت نیروگاه خورشیدی را به عهده دارد.

مدیرعامل شرکت برازمان رویشگران صنعت با اشاره به پروژه این شرکت گفت: در این پروژه یک اینورتر بدون ترانسفورماتور برای سیستم‌های فتوولتاییک متصل به شبکه با استفاده از فناوری روز و درعین‌حال تأییدشده دنیا طراحی و ساخته شده است.

دکتر حمزه ادامه داد: اینورتر فتوولتائیک متصل به شبکه، مشابه مدل‌های معتبر خارجی از یک MPPT (Maximum Power Point Tracker ) و یک اینورتر سه فاز (تک فاز در مدل ۲ کیلوواتی) تشکیل می‌شود که انرژی فتوولتائیک را مستقیماً به شبکه برق تزریق می‌کند.

وی حداکثر بازده موردانتظار از این اینورتر را ۹۶ درصد و بازده هدف قابل‌دسترس را، بر مبنای بازده اروپایی، ۹۵ درصد عنوان کرد و گفت: اینورترهای طراحی‌شده قابلیت عملکرد در محدود دمای ۲۵ تا ۶۰ درجه سانتی‌گراد را خواهند داشت، ولی عملکرد آن در دمای بالاتر از ۴۰ درجه سانتی‌گراد با محدود کردن توان ورودی امکان‌پذیر خواهد بود.

این عضو هیئت‌علمی دانشگاه شهید بهشتی هزینه تعمیر و نگهداری بسیار پایین، استفاده فراگیر با توجه به در دسترس بودن انرژی فتوولتائیک در تمام نقاط کشور، قابل‌مصرف بودن انرژی فتوولتائیک در محل و کاهش هزینه توزیع و انتقال انرژی الکتریکی، کاهش تولید گازهای گلخانه‌ای در مرحله تولید و کاهش آلودگی محیط‌زیست و گرمایش کره زمین در مرحله بهره‌برداری و عدم ایجاد نویز صوتی و قابلیت نصب در منازل مسکونی را از مزایای تولید و استفاده از محصول این پروژه برشمرد.

دکتر حمزه همچنین با اشاره به محصول تولیدی شرکت برازمان رویشگران صنعت گفت: بهبود شاخص‌های کیفیت توان خروجی اینورتر، کاهش قیمت تمام‌شده سیستم و همچنین خدمات پس از فروش اینورتر از مهم‌ترین شاخصه‌های این اینورترها نسبت به نمونه‌های اروپایی یا آمریکایی خود است.

وی افزود: اگرچه اینورترهای پیشنهادشده برای ساخت، ازنظر قیمت، رقیب سرسختی مانند سازندگان چینی دارند، اما از مهم‌ترین شاخصه‌های اینورترهای پیشنهادی نسبت به اینورترهای ساخت کشور چین، می‌توان به مواردی همچون قابلیت اطمینان بالا و طول عمر بالاتر، THD جریان خروجی کمتر، خدمات پس از فروش قوی و در دسترس، سفارشی‌سازی متناسب با توان موردنیاز مشتری و حذف هزینه‌های حمل‌ونقل و گمرک اشاره کرد.

مدیرعامل شرکت برازمان رویشگران صنعت در خصوص بازار مصرف این محصول نیز گفت: بازار صنعت فتوولتاییک در کشور ایران با سرعت بسیار بالایی در حال رشد است و به حتم در آینده نزدیک سهم قابل‌توجهی از برق تولیدشده در کشور به این انرژی اختصاص می‌یابد.

دکتر حمزه با اشاره به امکان‌پذیر شدن صرفه‌جویی ارزی به‌واسطه تولید انبوه این محصول در کشور، گفت: متأسفانه درحال‌حاضر بازار صنعت فتوولتاییک در کشور، مخصوصاً در بخش اینورتر، به انحصار تولیدکننده‌های چینی و اروپایی درآمده و حمایت لازم برای رشد شرکت‌های توانمند داخلی در این زمینه فراهم نشده است.

وی بابیان این‌که طراحی و ساخت نمونه صنعتی اینورترهای فتوولتائیک متصل به شبکه سه فاز پایان‌یافته است، گفت: پروژه شرکت برازمان رویشگران صنعت در حال حاضر در مرحله اخذ استانداردهای بین‌المللی و جذب سرمایه‌گذار برای تولید انبوه قرار دارد.

مدیرعامل شرکت برازمان رویشگران صنعت ضمن قدردانی از حمایت صحا از این پروژه، این حمایت را موجب ایجاد سرعت درروند ساخت دستگاه موردنظر توصیف کرد و افزود: البته تولید انبوه این محصول نیازمند سرمایه‌گذاری شرکت‌های بزرگ‌تر است و دولت باید نگاه ویژه‌تری به صنعت فتوولتاییک و بومی‌سازی آن در کشور داشته باشد.

وی در پایان اظهار امیدواری کرد که با بهبود شرایط اقتصادی کشور، صنعت فتوولتاییک هم بارونق بیشتری همراه شود.

 
۹ دی ۱۳۹۶ ۱۵:۵۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید