جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ۲۱:۲۴

اخبار

با حمایت صحا صورت می‌گیرد؛ تحول در روند تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم با محصولی جدید

با حمایت صحا صورت می‌گیرد؛ تحول در روند تشخیص و درمان سرطان دهانه رحم با محصولی جدید
سیستم اتوماسیون عکسبرداری لام آزمایشگاهی و نرم‌افزار تشخیص پاپ اسمیر از لام‌های تین پرپ، با حمایت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک(صحا) تولید شد.

به گزارش روابط عمومی صحا، مهندس سید جمال خالقی، مدیرعامل شرکت نگرش رایانه پویا با بیان این مطلب گفت: هدف این پروژه ارائه یک سیستم یکپارچه مبتنی بر بینایی ماشین است که قادر باشد به‌صورت خودکار سلول‌های مشکوک به سرطانی را در نمونه‌های سیتولوژی پاپ اسمیر تشخیص دهد.

مهندس خالقی افزود: به عبارت دیگر، سیستم طراحی شده در نهایت باید قادر باشد سلول‌های مشکوک را در نمونه‌های Thin Prep شناسایی کرده و در صورت امکان میزان ریسک موجود در سرطانی بودن آن نمونه را اندازه‌گیری کند.

مدیرعامل شرکت نگرش رایانه پویا کمک به تشخیص سرطان دهانه رحم و بررسی نمونه‌های پاپ اسمیر را هدف اصلی سیستم و کارکرد اصلی آن را در حوزه پاتولوژی با تمرکز بر سیتولوژی توصیف کرد و افزود: محصول نهایی شامل اجزای مختلفی از حوزه‌های گوناگون علوم مهندسی، مانند سیستم مکاترونیک، سیستم نور و تصویربرداری، سیستم پردازش تصویر و هوش مصنوعی و همچنین سیستم نرم‌افزاری است.

مهندس خالقی با اشاره به تأثیر تشخیص سریعتر و مطمئن‌تر این سرطان، در مراحل اولیه، در روند درمان، بر اهمیت سیستم‌های تشخیصی در این زمینه تأکید کرد و گفت: ما در این پروژه روش آنالیز تصاویر Thin Prep را به‌عنوان روش آنالیز سلول‌های رحمی انتخاب کرده‌ایم که در سال‌های اخیر بسیار مورد توجه قرار گرفته است.

مدیرعامل شرکت نگرش رایانه پویا گفت: Thin Prep به نمونه‌های پاپ اسمیر تهیه شده توسط دستگاه‌های شرکت Hologic گفته می‌شود که شامل یک لایه از سلول‌های دهانه رحمی است.

وی با اشاره به وابسته بودن روش‌های دستی تشخیص سرطان سلول‌های دهانه رحم به فرد نظردهنده و تجربه وی و همچنین زمان‌بر و خسته‌کننده بودن انجام نظارت‌ها به‌صورت دستی، گفت: با توجه به تعداد زیاد بیماران و کمبود نیروی متخصص برای انجام این تشخیص، روش‌های دستی باعث به وجود آمدن صف‌های طولانی انتظار در برنامه آزمایشگاه‌ها شده است.

مهندس خالقی با اشاره به ساده‌تر شدن فرآیند نظارت بر بیمار با تشخیص خودکار سلول‌های سرطانی و تهیه لام مجازی از نمونه آزمایشی، به‌واسطه سیستم کمک تشخیصی پیشنهادی، گفت: سیستم‌های خودکار این قابلیت را دارند که با یادگیری دانش متخصصان در کمترین زمان ممکن تشخیص‌های دقیقی انجام دهند.

وی ضمن بیان این‌که سیستم پیشنهادی علاوه‌بر تشخیص خودکار، به‌واسطه تشکیل لام مجازی از نمونه مورد بررسی امکان بررسی دستی نمونه را نیز ساده و روانتر خواهد کرد، گفت: با استفاده از لام مجازی متخصص قادر می‌شود تمام مساحت نمونه را در بزرگنمایی‌های پایین مشاهده کند و در صورت لزوم محل‌های مشکوک از نمونه را به‌صورت دقیق‌تر و در بزرگنمایی‌های بالاتر مورد بررسی قرار دهد.

وی از امکان علامت‌گذاری روی لام مجازی، انجام اندازه‌گیری‌های مختلف و قابلیت ذخیره‌سازی و به اشتراک‌گذاری تصاویر اخذ شده از نمونه‌ها به‌عنوان امکانات حائز اهمیت نرم‌افزار این سیستم نام برد و گفت: این قابلیت‌ها باعث آسان‌سازی مانیتورینگ روند بیماری، کاهش مشکلات حقوقی برای آزمایشگاه‌ها با در دست بودن مستندات بیمار و نمونه‌ها، عدم‌نیاز به آرشیو کردن لام‌های شیشه‌ای که در معرض شکستن و از بین رفتن هستند و همچنین تحقق پزشکی از راه دور می‌شود.

مهندس خالقی ۱۵ هزار مرکز آزمایشگاهی و ۱۰ هزار مرکز بیمارستانی موجود در ایران و همچنین تمامی مراکز پزشکی فعال و مراکز بهداشت را بازار بالقوه این سیستم خواند و گفت: در حال‌حاضر هیچ‌گونه فروشی از سیستم خارجی مشابه به مراکز داخلی گزارش نشده که علت اصلی آن عدم‌استفاده از چنین دستگاهی به دلیل قیمت بالای نمونه خارجی آن است.

وی با اشاره به افزایش درخواست‌ها برای انجام آزمایش Pap-smear و روند Cervical screening و ضرورت انجام این آزمایش‌ها برای تمام زنان، استفاده از چنین محصولی را جهت سرعت بخشیدن و بالا بردن حساسیت این آزمایش‌ها بسیار لازم دانست و گفت: با توجه به این که تمام آزمایشگاه‌های تشخیص طبی و پاتولوژی، یا حداقل آزمایشگاه‌هایی که مراجعه‌کنندگان زیادی در زمینه آزمایش‌های سلول‌های دهانه رحم دارند نیازمند به چنین دستگاهی هستند، شرکت نگرش رایانه پویا سعی دارد با طراحی این سیستم براساس نیاز پاتولوژیست‌ها، با بهترین کیفیت و کمترین هزینه کمک کوچکی به جامعه پاتولوژی و سلامت زنان کشور داشته باشد.

مدیرعامل شرکت نگرش رایانه پویا افزود: در کمترین تخمین‌های موجود، در مورد کلانشهرهای کشور هر شهر نیاز به ۱۰ تا ۲۰ آزمایشگاه مجهز به چنین سیستمی دارد و همچنین در شهرهای کوچک کشور جهت انجام بررسی‌های اولیه نیاز به حداقل یک آزمایشگاه تجهیز شده به سیستم پیشنهادی احساس می‌شود.

وی در خصوص روند پیشرفت پروژه نیز از به اتمام رسیدن اولین نسخه از سیستم مکاترونیک سیستم پیشنهادی، پیاده‌سازی سیستم نوری روی چارچوب مکاترونیک برای ایجاد میکروسکوپ دیجیتال و پیگیری راه‌اندازی هوش مصنوعی خبر داد و با اشاره به انجام برخی پژوهش‌ها، گفت: الگوریتم‌های پیاده‌سازی شده تا کنون موفق شده‌اند با مجموعه داده‌های موجود نتایج خوبی کسب کنند.

مهندس خالقی در پایان با اشاره به هزینه‌های پروژه در زمینه خرید تجهیزات، ساخت قطعات و دستمزد متخصصان، گفت: تسهیلات صحا در تأمین این هزینه‌ها کمک شایانی به شرکت نگرش رایانه پویا کرده است.

۱۵ شهریور ۱۳۹۶ ۰۹:۴۰

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید