دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۲۸

اخبار

با حمایت صحا در یک شرکت دانش‌بنیان محقق شد: تولید سیستم‌های هوشمند راهنمای پارکینگ

با حمایت صحا در یک شرکت دانش‌بنیان محقق شد:  تولید سیستم‌های هوشمند راهنمای پارکینگ
محققان در یک شرکت دانش‌بنیان مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس سیستم‌های هوشمند راهنمای پارکینگ طراحی کردند که با پشتیبانی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) به تولید انبوه رسیده است.

مهندس سید حسین موسوی؛ مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مگافا (مشاوران گسترش ارتباطات و فناوری اطلاعات یاکند) مستقر در پارک علم و فناوری استان فارس با بیان اینکه این شرکت در دو زمینه سیستم مدیریت انرژی و هوشمندسازی تاسیسات شهری و ساختمانی فعالیت می‌کند، اظهار کرد: یکی از محصولاتی که به تولید رسانده‌ایم سیستم هوشمند راهنمای پارکینگ‌های سرپوشیده است.

 

وی با بیان اینکه در حال حاضر از نیروی انسانی برای مسیریابی در راستای پارک خودرو در پارکینگ‌های سرپوشیده استفاده می‌شود، گفت: سیستم هوشمندی که طراحی کرده‌ایم این اماکن را از نیروی انسانی بی‌نیاز می‌کند.

 

موسوی در خصوص عملکرد این سیستم‌های هوشمند گفت: به‌واسطه این سیستم هوشمند، خودرو از ابتدای ورود به پارکینگ تا رسیدن به جایگاه مطلوب پارک بدون راهنمای نیروی انسانی و با علائمی که این سیستم‌ها دارند به سمت جایگاه مطلوب پارک حرکت می‌کند.

 

وی در خصوص کارکرد سیستم هوشمند راهنمای پارکینگ خودرو عنوان کرد: اولین جز اصلی این سیستم، یک سنسور است که بالای سر همه فضاهای پارک در پارکینگ قرار می‌گیرد، به صورتی‌که راننده فضای خالی پارکینگ را تشخیص می‌دهد.

 

وی با بیان اینکه در مقابل تک تک فضاهای پارک یک چراغ راهنمایی متشکل از چندین رنگ وجود دارد، بیان داشت: این چراغ‌ها می‌توانند از ۳ تا ۷ رنگ داشته باشند و وضعیت‌های مختلف را به راننده نشان دهند. به عنوان مثال رنگ قرمز نشانه اشغال فضای پارک، سبز فضای آزاد پارک، آبی فضای رزرو شده و رنگ‌های مختلف می‌تواند برای وضعیت‌هایی مانند معلولین، خانم‌های باردار و... تعیین شوند.

 

مدیرعامل شرکت دانش‌بنیان مگافا یاکند با بیان اینکه یکی دیگر از بخش‌های این سیستم هوشمند، تابلوهای راهنما هستند، گفت: در سه‌راهی‌ها، علامت‌های گردش به راست و چپ، مسدود بودن راه و... نیز در این سیستم گنجانده شده است. همچنین به واسطه این سیستم می‌توان فضای پارک‌هایVIP ، محل پارک اورژانس‌ها، پزشکان و پرستاران و... را تعیین کرد.

 

وی افزود: یک اپراتور می‌تواند به صورت آنلاین از وضعیت فضاهای پارک و به‌طور کلی وضعیت پارکینگ  مطلع باشد و ضمن پایش فصلی، پارک را مدیریت کند.

 

موسوی با اشاره به یکی از اقدامات این شرکت در راستای به‌کارگیری محصول خود گفت: در حال حاضر درصدد هستیم این سیستم هوشمند راهنمای پارکینگ را در اتاق کنترل مرکز ترافیک شهرداری شیراز نصب کنیم تا مدیریت فضاهای پارک را داشته باشند.

 

وی با اشاره به اینکه ساخت سیستم‌های هوشمند راهنمای پارکینگ در این شرکت دانش‌بنیان از بهمن سال ۹۴ آغاز شده است، خاطرنشان کرد: پس از آن با دریافت تسهیلات صندوق حمایت از صنایع الکترونیک ، محصول را به تولید انبوه رساندیم؛ در حال حاضر هم ۵ هزار ظرفیت پارک را تولید کرده‌ایم در حالیکه توانایی تولید ۱۰۰ هزار واحد پارک در سال را داریم.

 

وی با بیان اینکه مشتری بالقوه این طرح شهرداری و مجتمع‌های تجاری هستند، اعلام کرد: اخیرا قرارداد نمایندگی انحصاری فروش این سیستم به ارزش ۱۲ میلیارد ریال منعقد شده است.

۱۸ اَمرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۱۹

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید