سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ۲۳:۲۸

اخبار

طراحی و ساخت سامانه های رباتیک هوشمند زیر آب/ امکان پایش بستر دریا برای نخستین بار

عضو هیات علمی دانشکده پست و مخابرات،از انجام پروژه طراحی و ساخت سامانه های رباتیک هوشمند زیر آب (ROV) خبر دادو گفت:با انجام این پروژه برای نخستین بار امکان پایش و سلامت سنجی تاسیسات بستر دریا مانند کابلهای فیبرنوری، اشیا و شناورهای غرق شده فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی صحا، هدایتی عضو هیات علمی دانشکده علمی کاربردی پست و مخابرات با بیان این که از سامانه رباتیک هوشمند زیر آب (ROV)امکان پایش بستر دریا برای سازمان های داخلی و خارجی از جمله مالزی، سریلانکا و سوریه ساخته و تحویل داده شده است، تصریح کرد: برای سال جاری، طراحی و ساخت نمونه پیشرفته ای از این سامانه جهت انجام عملیات پایش و خدمات مهندسی زیر آب در دستور کار قرار دارد.

وی همچنین از طراحی و ساخت فیبر پنجره براگ (FBG) برای نخستین بار در ایران جهت کاربری در مخابرات در بخش (FTTX ) و پایش وضعیت سازه های مختلف به عنوان حس گر دقیق ارتعاشات و حرارت خبر داد و گفت: مرحله بعدی این پروژه پیاده سازی سامانه های پایش و مونیتورینگ سازه های مهم با استفاده از حسگرهای FBG است که تا کنون چندین پروژه در این راستا انجام دادیم که از جمله آن می توان به همکاری با سازمان بنادر و کشتیرانی اشاره کرد.

تولید نمونه های سامانه های خورشیدی فوتوولتاییک و روشنایی PV

هدایتی در ادامه با اشاره به انجام فعالیت هایی در حوزه انرژی های نو، از تولید نمونه های سامانه های خورشیدی فوتوولتاییک و روشنایی PV خبر داد و افزود: در کنار این پروژه طراحی و ساخت میکرو توربین های بادی جهت تولید انرژی الکتریکی از انرژی باد را در دست انجام داریم که به همراه سامانه سرمایشی خورشیدی می تواند انرژی مورد نیاز مجموعه مخابراتی در مکان های دور افتاده را تامین کند.

وی خاطر نشان کرد: در این راستا، یک پروژه تحقیقاتی و مهندسی در عراق در دست اقدام است و خوشبختانه در این دو حوزه، آمادگی ارایه خدمات فنی مهندسی وجود دارد.

عضو هیات علمی دانشکده، تحقیق در زمینه طراحی و ساخت باتری های چند منظوره که دارای کاربرد در حوزه انرژهای نو و همچنین خودرو است ، را از دیگر پروژه در دست تحقیق خود عنوان کرد و گفت: این پروژه به منظور تولید باتری با عمر بیشتر، قیمت مناسب تر، آلودگی محیط زیستی کمتر، نیاز به نگهداری کمتر و به خصوص جلوگیری از خروج ارز از کشور جهت استفاده در بی تی اس های مخابرات سیار و مراکز مخابراتی دور افتاده در همکاری با شرکت پارس کلید خورده است و مقدمات تحقیق در زمینه خط تولید را طی می کند.

کار بر روی طراحی و ساخت کولرهای خورشیدی، از کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی است

 وی با اشاره به کار بر روی طراحی و ساخت کولرهای خورشیدی، از کار تحقیقاتی در زمینه فیبرنوری روشنایی خبر داد و گفت: در محل های عمیق همچون تونل های چند منظوره، معادن زیرزمینی و حتی تونل های مترو که به روشنایی نیاز است اما حضور الکتریسیته خطر آفرین است، فیبرنوری با قابلیت ارسال روشنایی کاربرد دارد و تحقیقات اولیه این پروژه در قالب تفاهمنامه ای با شرکتی از مجموعه شستا در حال پیگیری است.

این عضو هیات علمی پایش و سلامت سنجی فیبرنوری در سه بخش بررسی های قبل از نصب، حین نصب و پایش دوره ای بعد از نصب و عیب یابی زیردریایی را از دیگر پروژه های انجام شده در سال های گذشته برشمرد و اظهار امیدواری کرد با تاکید مکرر مسوولان به ویژه دکتر واعظی وزیر ارتباطات مبنی بر استفاده از تولید داخلی  ، اراده ای برای  بهره گیری از این تولیدات ایجاد شود.

75درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است

هدایتی در ادامه با اشاره به شعار سال جاری با عنوان اقتصاد مقاومتی، تولید و اشتغال، بر ظرفیت بالای حوزه ICT در اشتغالزایی تاکید کرد و گفت: 75 درصد مشاغل آینده دنیا در حوزه ICT است، که با برنامه ریزی و سرمایه گذاری مناسب می توان با بهره گیری از ظرفیت های حوزه ICT موجب تحول در زمینه اشتغال در این حوزه شد.

وی ادامه داد: حوزه توریسم و صنایع دستی ظرفیت بسیار بالایی جهت ایجاد اشتغال دارد که در این خصوص با طراحی اپلیکیشن هوشمند جامع توریسم با قابلیت گزارش دهی به ذی نفعان، جهت معرفی جاذبه های گردشگری ایران به گردشگران خارجی و تضمین سفر امن و بی مخاطره، توانستیم بیش از 500 شغل ایجاد کنیم که در صورت حمایت و معرفی بیشتر به جامعه هدف، امکان گسترش خدمت رسانی در سراسر کشور و اشتغال زایی بیشتر هم فراهم می شود.

  خانه کارآفرینیICT در منطقه دربند ایجاد می شود

هدایتی در ادامه از دیگر پروژه های خود به برنامه ریزی در جهت ایجاد مراکز آموزش کارآفرینی به منظور آموزش ICT به دانش آموزان در مناطق دور افتاده اشاره کرد و گفت: در تابستان به عنوان پایلوت در منطقه دربند خانه کارآفرینی ICT ایجاد می کنیم.

وی تولید انبوه ربات های آموزشی برای مدارس و دبیرستان ها را توسط دانشجویان از دیگر پروژه هایی برشمرد که توسط دانشجویان انجام شده و سود آن نیز متعلق به آنان است و گفت: با توجه به تعطیلات تابستانی پیش رو، ربات های آموزشی گزینه مناسبی برای گروه های مختلف سنی است تا همزمان همراه با بازی در زمینه علم الکترونیک دانش کسب کنند.

هدایتی که دارای مقالات متعدد در زمینه تعمیرات فیبر در نشریات معتبر داخلی و خارجی است، از چاپ دو کتاب در زمینه (FBG) در سال جاری خبر داد و افزود: همچنین به دنبال ثبت شرکت تعاونی دانش بنیان با کمک دانشکده و اعضای هیات علمی هستیم.

۲۸ خرداد ۱۳۹۶ ۱۴:۰۵
تسنیم |

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید