چهارشنبه ۵ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۰۶:۵۷

اخبار

بومی سازی دستگاه سی‌.تی اسکن تشخیصی با پشتیبانی صحا

بومی سازی دستگاه سی‌.تی اسکن تشخیصی با پشتیبانی صحا
مهندسان کشورمان با پشتیبانی صندوق حمایت از صنایع الکترونیک اقدام به تولید نمونه اولیه سخت افزار پردازش تصویر دستگاه سی.تی اسکن و طراحی و پیاده سازی نرم افزار پردازش تصویر این دستگاه کردند.

به گزارش روابط عمومی صحا، فرید نجاتبخش آزادانی مدیرعامل شرکت بهیار صنعت سپاهان با بیان اینکه این محصول می‌تواند هم درزمینه تشخیصی مورد استفاده قرار بگیرد وهم اینکه به‌عنوان شبیه‌ساز درمان در رادیوتراپی به کار گرفته شود، گفت: هدف اصلی این طرح طراحی دستگاه سی‌.تی اسکن تشخیصی جهت تشخیص بیماری‌هایی شامل طراحی دستگاه سی.تی اسکن سیمولاتور جهت استفاده در رادیوتراپی، طراحی الگوریتم‌های بازسازی مقاطع تصویری با به‌روزترین فناوری‌ها، طراحی الگوریتم‌های پیشرفته برای بازسازی مقاطع خارج از میدان دید و طراحی دستگاه سی.تی اسکن برای کاربردهای صنعتی است.

به گفته وی قسمت‌هایی از دستگاه سی.تی اسکن مانند طراحی قسمت مکانیکی و درایورها با استفاده از مهندسی معکوس و اعمال پیشنهادات متناسب با پروژه انجام شد.

وی ادامه داد: ضمن اینکه این روش تولید با روند اجرایی تولید محصولات دانش بنیان در شرکتهای بزرگ مرسوم بوده و همه شرکت‌های بزرگ ابتدا مبادرت به تولید محصولات مشابه کرده و سپس بر ایجاد ایده‌های جدید اقدام می‌کنند تا بتوانند با تسریع در بخش تولید و پویایی در طول زمان، با ارائه پیشنهادات و روش‌های جدید قابلیت رقابت با شرکت‌های رقیب را حفظ کنند.

آزادانی در رابطه با مزیت رقابتی و نکات تمایز طرح گفت: طراحی بومی و رفع نیازهای کشور و رسیدن به خودکفایی در ساخت سی.تی اسکن، امکان دسترسی فنی به کلیه مراحل تولید، ساخت، تعمیرات و نگهداری و تقویت خود کفایی کشور در تعمیر و نگهداری این گونه تجهیزات بیوالکتریک، قابلیت دریافت کلیه استانداردهای به‌روز بین‌المللی، فراهم سازی فرصت صادرات این گونه تجهیزات بیوالکتریک به تمامی کشورهای منطقه و جهان از ویژگی های متمایز این طرح است.

وی تصریح کرد: ضمن اینکه پاسخ به نیازی مبرم در زنجیره تأمین تجهیزات بیوالکتریک در کشور، طراحی متناسب با نوع کاربرد درمانی یا تشخیصی، تصویربرداری از کلیه قسمتهای بدن یک بیمار، بازطراحی به‌منظور کاربردهای صنعتی در صورت نیاز درزمینه نوآوری از دیگر مزیت های آن است.

وی در تشریح مشخصات فنی این طرح گفت: نحوه عملکرد این دستگاه به این شکل است که امواج اشعه ایکس به اندام بیمار تابانده می‌شود و از تمام بافت‌هایی که در آن قسمت وجود دارد، عبور می‌کند. مقداری از این اشعه، جذب بافت شده و مابقی از طرف مقابل خارج می‌شود که از طریق دتکتورهای حساس دریافت می‌شود. با تکرار این عمل، چندین فریم از جسم ایجاد می‌شود که نهایتا تصویر جسم از طریق روش‌های نرم افزاری برای بازسازی تصویر به دست می‌آید.

آزادانی با اشاره به این موضوع که اولین دستگاه سی-تی اسکن در سال 1972 ارائه شده و پس از آن روند اخذ تصاویر به سرعت پیشرفت کرده و نسل‌های بعدی آن تا نسل هفتم ادامه پیدا کرده است، تصریح کرد: تفاوت دستگاه‌های ارائه شده تا نسل سوم، در نحوه حرکت منبع پرتو و آشکارساز بود ولی در واقع می‌توان گفت از نسل سوم به بعد منشا پرتو و آشکارسازها هر دو حرکت دورانی دارند و تفاوت آن‌ها، در نوع آشکارسازهاست.

وی در ادامه تصریح کرد: در این طرح قصد بر آن است تا بتوان مبتنی بر دانش بومی کشور، دستگاه سی.تی اسکنی تولید شود که بتواند تصاویر سیتیاسکن مبتنی بر پرتو Cone و آشکارساز مسطح را جهت درمان یا تشخیص بیماری ها تولید کند. ضمن اینکه مهمترین مزیتی که در روند پیشرفت سه نسل اول دستگاه سی-تی اسکن پدید آمد، زمان تصویربرداری است که از 5 دقیقه در نسل اول به زمان یک ثانیه در نسل سوم رسید و در نتیجه باعث کاهش میزان دوز انتقالی به بیمار شد. پس از آن، با استفاده از آشکارسازهای جدید، رزولوشن مکانی، سرعت تصویربرداری و الگوریتم‌های مورد استفاده برای حذف آرتیفکت های تصویر بهبود پیداکرد.

آزادانی در ادامه در رابطه با اهمیت حمایت‌های صندوق حمایت از صنایع الکترونیک گفت: قطعا حمایت‌هایی که از سوی صحا انجام شد، به کار شرکت سرعت بخشید. اما نکته ای که در اینجا وجود دارد این است که پرداخت اینگونه تسهیلات باید با وام‌های بانکی و بوروکراسی‌های اداری که برای گرفتن اینگونه وام‌ها وجود دارد متفاوت باشد که روند کار در صندوق هم به این شکل بود.
۷ خرداد ۱۳۹۶ ۱۲:۴۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید