جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ۰۰:۲۸

اخبار

علی‌آبادی: تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است/ بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است

عباس علی آبادی
وزیر صنعت، معدن و تجارت با بیان اینکه اگر موفقیتی در صنعت بدست آمده، مدیون دانشگاه است، گفت: راهبرد خودم را در فعالیت‌های کاری، ارتباط و تعامل کامل و نزدیک با دانشگاه قرار دادم زیرا تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است.
به گزارش ر.ابط عمومی صحا، «عباس علی‌آبادی» در سی‌ونهمین اجلاس روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور که در محل دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، شرکت کرد. وزیر صمت پیش از حضور در این نشست، در مزار شهدای گمنام دانشگاه علم و صنعت حضور یافت و با قرائت فاتحه، به مقام شامخ شهدای انقلاب اسلامی خصوصا شهدای گمنام، ادای احترام کرد.
 
تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است
 
علی‌آبادی سپس در سالن شهید فخری‌زاده این دانشگاه حضور یافت و در نشست روسای دانشگاه‌های بزرگ کشور، با بیان اینکه اگر موفقیتی در صنعت بدست آورده، مدیون دانشگاه است، گفت: راهبرد خودم را در فعالیت‌های کاری، ارتباط و تعامل کامل و نزدیک با دانشگاه قرار دادم زیرا با توجه به شناختی که از ظرفیت دانشگاه‌ها داشتم، به این نتیجه رسیدم تنها راه موفقیت، همکاری با دانشگاه است.
 
جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود
 
وی با اشاره به اینکه نتیجه تعامل بین صنعت و دانشگاه‌های کشور در شرکت مپنا باعث شد تا دستاوردهای عظیمی در این شرکت اتفاق بیافتد، یادآور شد: نخستین خواهش بنده از مدیران دانشگاه‌های کشور این است که می‌بایست با ایجاد شرایط ویژه، جلوی مهاجرت دانشجویان گرفته شود زیرا بحث بسیار مهمی است.
 
بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است
 
وزیر صمت با بیان اینکه ایران ظرفیت‌های انسانی بزرگ و نخبه‌ای دارد، ادامه داد: بزرگترین ثروت کشور، نیروی انسانی است و اگر هرکالایی در ایران با دنیا ارزش رقابتی داشته باشد، همین نیروی انسانی نخبه و ارزشمند است.
 
وی با اشاره به اینکه از پیچش پنج‌گانه‌ای که در برنامه‌هایش قرار دارد، برای سیاست‌گذاری در وزارت صمت بهره‌مند می‌شود، خاطرنشان کرد: براساس بر اسناد بالادستی و 8 برنامه راهبری، سیاست‌هایی را برای وزارت صمت تدوین و استخراج کردیم که قرار است در سطح صنعت ترویج و دنبال شود.
 
واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند
 
علی‌آبادی با تاکید بر اینکه اگر ساختار منسجمی برای حمایت و پشتیبانی از این سیاست‌ها ایجاد نکنیم، نمی‌توانیم این برنامه‌ها را اجرایی کنیم، تصریح کرد: با توجه به شرایط ارزی کشور، باید جهت‌دهی توسعه اقتصادی بر پایه رشد صنعتی پایدار، صادرات محور، در کنار تامین نیاز کشور با تمرکز بر محصولات و خدمات دارای فن‌آوری متوسط و پیشرفته و ارزش افزوده بالا، شکل بگیرد. مطمئنا واردات به‌نحوی باید انجام شود که به تولید ضربه نزند و به‌عنوان تنظیم‌گر عمل کند.
 
وی در این خصوص اضافه کرد: معتقدم امروز در یک پیچ تاریخی قرارداریم و فرصتی استثنایی برای‌‎مان ایجاد شده تا با جایگزینی خودروهای برقی که پتانسلی خوبی در مورد آن در کشور وجود دارد، اساسا به سمت نوآوری فن‌آورانه حرکت کنیم تا در دنیا بدرخشیم.
 
حرکت در مسیر خلق در داخل کشور و عرضه به خارج کشور
 
وزیر صمت افزود: اتخاذ سیاست‌های درو‌ن‌زا و برون‌گرا در بیانات مقام معظم رهبری مشهود است و ایشان همیشه به بنده تاکید می‌کردند که به سمت خلق در داخل کشور و عرضه به خارج کشور حرکت کنید. این موضوعات مستلزم تغییر رویکرد در آموزش از مقاطع اولیه تا تکمیلی است. به‌نظر من باید این رویکرد از دبستان شروع شود تا دانش‌آموزان بدانند چگونه باید خلق کنند و نه اینکه تنها برای یادگیری برخی موضوعات، درس می‌خوانند و در نهایت جسارت و نهایت ورود به عرصه‌های بین‌المللی را بدست آوردند.
 
وی با اشاره به اینکه برای توسعه زیرساخت‌ها نیازمند تعاملات و ارتباطات بین‌المللی هستیم، افزود: توسعه زیر ساخت‌های تجاری و افزایش سهم کشور از تجارت بین‌المللی به کمک بهره‌گیری حداکثری از دیپلماسی تجاری – اقتصادی، برنامه‌ راهبردی دیگرمان در وزارت صمت است که توسعه زیر ساخت‌های نرم‌افزاری و تجارت الکترونیک توسط شرکت‌های دانش‌بنیان و چابک، ابزار مناسبی برای تحقق این اهداف را فراهم خواهد کرد.
 
علی‌آبادی، از بازآفرینی و اصلاح حکمرانی بخش صنعت و معدن با تاکید بر تنظیم‌گری، تسهیل‌‌گری و نظارت و کاهش تصدی‌گری به‌عنوان راهبرد دیگر در وزارت صمت نام برد و یادآور شد: در سال‌های اخیر به جای سیاست‌گذاری و تسهیل‌گری برای صنایع، مجموعه‌های صنعتی و دانشگاه‌ها، دنبال تصدی‌گری بوده‌ایم که باید این مساله از طریق برنامه‌های اشاره شده، اصلاح شود.
 
مشکل اصلی کشور‌مان بهره‌وری است
 
وی اضافه کرد: مشکل اصلی کشور‌مان بهره‌وری است زیرا خام‌فروشی به معضل بزرگی برای کشور تبدیل شده است. همه می‌دانیم از نظر ظرفیت‌های تولیدی، اقدامات بزرگی در کشور در حوزه‌های مختلف رقم خورده اما متاسفانه در تولید، در مصرف، در انتقال و در توزیع، بهره‌وری بسیار پائین است؛ مشکلاتی که باعث از بین رفتن انگیزه‌ها برای بهره‌وری شده است.
 
می‌بایست به سمت اصلاح زنجیره ارزش برویم
 
وزیر صمت، توسعه هدفمند صنعت و معدن به کمک شرکت‌های مادر و هسته‌های اصلی زنجیره ارزش آنها، در راستای افزایش بهره‌وری و رقابت‌پذیری در سطح بین‌المللی را از برنامه‌های راهبردی دیگرش در وزارت صمت برشمرد و تاکید کرد: براساس این استراتژی‌، باید به سمت اصلاح زنجیره ارزش برویم.
 
وی با اشاره به اینکه دانشگاه‌ها با اقدامات فن‌آورانه می‌توانند کمک کنند تا کشور از این وضعیت خارج شود، اضافه کرد: حمایت از نوآوری و ارتقای قابلیت‌های فن‌آورانه با تمرکز بر تحول دیجیتال، انقلاب صنعتی نسل چهارم، برقی‌سازی و اتوماسیون هوشمند از دیگر برنامه‌های راهبردی‌مان است که بر اصل حمایت از اقتصاد دانش‌بنیان و بومی تاکید دارد و از بحث‌هایی است که می‌تواند محور ارتباط صنعت و دانشگاه باشد.
 
توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی
 
علی‌آبادی متنوع‌سازی ابزارهای تامین مالی بنگاه‌های تولیدی و توسعه سرمایه‌گذاری داخلی و خارجی را راهبرد مهم دیگری برشمرد و خاطرنشان کرد: سرمایه‌گذاری، موضوع و چالش مهمی است که همه ساله در مجمع جهانی اقتصاد روی آن تاکید بسیاری می‌شود اما کشورمان از این محل صدمات بسیاری خورده است.
 
وی در ادامه اضافه کرد: مطمئنا تغییر قانون و تدارک ابزارهای مالی پیشرفته و مدرن، می‌توانند از زمینه‌های همکاری دیگر بین دانشگاه‌ها و صنعت در این راستا باشد.
 
وزیر صمت حرکت به سمت ارز تک نرخی، حذف قیمت‌گذاری دستوری و هدفمند کردن یارانه‌های پنهان در زنجیره ارزش صنایع را از دیگر راهبردهای این وزارتخانه برشمرد و تصریح کرد: یکی از مشکلات‌مان در کشور، در حوزه ارز است زیرا در حال حاضر 3 نرخ ارز داریم. در چنین شرایط، باید اقتصاد به‌نحوی عمل کند تا نوسانات قیمت ارز منطقی شده و به حداقل برسد زیرا بالا و پائین رفتن قیمت غیر منطقی ارز، در بازار ایجاد التهاب می‌کند.
 
اصلاح نظامات و ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی
 
وی با اشاره به اینکه ناترازی می‌تواند مشکلات بسیاری را ایجاد و موجبات سرخوردگی اقتصادی و مهاجرت افراد نخبه را فراهم کند، اظهار کرد: پیشبرد طرح برون‌گرایی اقتصاد، اصلاح ساختار، حذف تدریجی ارز چند نرخی، حذف یارانه‌های فسادزا و حذف قیمت‌گذاری دستوری در زنجیره تولید تا مصرف، از دیگر راهبردهای‌مان در وزارت صمت است. مطمئنا اصلاح نظامات و ساختارهای صنعتی و تجاری کشور و توسعه روابط تجاری خارجی موجب ایجاد اشتغال متناسب با خروجی‌های دانشگاه‌ها در کشور می‌شود.
 
علی‌آبادی با تاکید بر اینکه دانشگاه‌ها می‌توانند نقش اساسی و حیاتی را در اجرای این سیاست‌ها و برنامه‌ها ایفا کنند، گفت: تعامل و همکاری دولت، صنعت و دانشگاه در پروژه‌ها و کمیسیون‌های مشترک، می‌تواند زمینه موفقیت‌های بزرگ را رقم بزند.
 
در این نشست همچنین «منصور انبیاء» رئیس دانشگاه علم و صنعت ایران با اشاره به اینکه وزیر صمت، دارای تخصص و تجربه در حوزه‌های علمی و صنعتی هستند که تلفیق این دو موضوع می‌تواند مشکلات فعلی در این وزارتخانه بزرگ را برطرف کند، گفت: بیان ایده‌های بزرگ برای اتصال صنعت و دانشگاه و همچنین تشکیل ایجاد اتاق فکر و اندیشه‌ورزی با حضور شخصیت‌های علمی، از عوامل موفقیت وزیر صمت در شرکت مپنا بوده است که این سیاست می‌تواند در وزارت صمت هم نتایج و موفقیت‌های بزرگی را به‌همراه داشته باشد.
 
در بخش پایانی این نشست، مدیران دانشگاه‌های بزرگ کشور، نظرات و پیشنهادات خود را در حوزه‌های مختلف مرتبط با وزارت صنعت، معدن و تجارت ارائه کردند و وزیر صمت هم از آنها خواست تا برنامه‌های خود برای حل مشکلات را به‌صورت مکتوب و راهبردی به این وزارتخانه ارائه کنند.
 
انتهای پیام/
۲۷ تیر ۱۴۰۲ ۱۳:۵۳

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید