یکشنبه ۲۴ تیر ۱۴۰۳ ۱۳:۳۷

اخبار

​راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه متاورس دانشگاهی به همت دانشگاه تهران

​راه‌اندازی نخستین آزمایشگاه متاورس دانشگاهی به همت دانشگاه تهران
به همت دانشگاه تهران، نخستین آزمایشگاه دانشگاهی متاورس در پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران راه‌اندازی شد.
به گزارش روابط عمومی صحا، علم متاورس علمی‌ است که تعریف آن فرضیه‌ای از نسل آینده اینترنت است که اصطلاحا واقعیت مجازی نیز نام دارد که با محیطی سه بُعدی پایدار شکل گرفته است. که این واقعیت مجازی اغلب با عینک‌هایی مخصوص قابل مشاهده و قابل لمس است.
 
حال این تکنولوژی که مدتی‌ است در کشور ما مطرح شده، این‌بار به همت پردیس دانشگاه تهران، به نام آزمایشگاه دانشگاهی متاورس نام گرفته، به عنوان نخستین آزمایشگاه متاورس دانشگاهی راه‌اندازی  شده است.
 
دکتر مهدی فکور، معاون پژوهش و فناوری دانشگاه تهران در آئین افتتاح آزمایشگاه متاورس در پردیس دانشگاه تهران واقع در کیش، مسئولیت‌پذیری را در کنار آموزش، پژوهش و فناوری از رسالت‌های دانشگاه‌های نسل چهارم کشور دانست و گفت: افتتاح آزمایشگاه دانشگاهی متاورس گامی در راستای مسئولیت‌پذیری دانشگاه تهران در این حوزه است.
دکتر علیرضا ذاکر اصفهانی، رئیس پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران نیز فناوری‌های نوظهور را سبب‌ساز قدرت در دنیای پیش دانست و بر بهره‌گیری از ظرفیت‌های پردیس بین‌الملل کیش دانشگاه تهران در این حوزه تاکید کرد.
هم‌چنین صادق سقط‌چیان، رئیس شعبه پارک علم و فناوری دانشگاه تهران در پردیس بین‌المللی کیش نیز مهمترین هدف از راه‌اندازی این آزمایشگاه را بهره‌گیری هرچه بیشتر از فناوری‌های نوظهور در انقلاب صنعتی چهارم دانست و تصریح کرد؛ پردیس بین‌المللی کیش دانشگاه تهران، به دلیل برخورداری از ظرفیت‌های فراوان در رشته‌های فنی مهندسی و با هم‌افزایی با فناوری‌هایی موجود در پارک علم و فناوری این دانشگاه می‌تواند در این حوزه گام‌های مؤثری بردارد.
 
سینا سیار دوست، رئیس آموزش الکترونیک پردیس بین‌الملل کیش دانشگاه تهران نیز در آئین رونمایی از نخستین آزمایشگاه متاورس دانشگاهی، متاورس را مجموعه‌ای از تکنیک‌های واقعیت افزوده، مجازی و ترکیبی برشمرد و خاطرنشان کرد: مطالعات در این حوزه از سال گذشته با مشارکت دانشجویان گروه‌های مهندسی رایانه، طراحی صنعتی دانشجویان رشته مدیریت مالی و همکاری پارک علم و فن‌آوری پردیس بین‌الملل کیش دانشگاه تهران آغاز شد.
 
وی در پایان افزود؛ این آزمایشگاه مجهز به جدید‌ترین تجهیزات روز دنیا از جمله عینک‌های واقعیت مجازی و سیستم‌های با قابلیت پردازش بالا است. هم‌چنین ارائه خدمات به حوزه‌های خدمات درمانی، آموزشی، توسعه کسب‌وکار‌ها و آنلاین شاپ‌ها را از مهمترین حوزه‌های کاربردی آزمایشگاه متاورس برشمرد.
انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://www.airdfh.ir/u/15c

۷ دی ۱۴۰۱ ۱۱:۱۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید