جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ۲۳:۳۴

اخبار

در نشست مشترک صحا با اتاق بازرگانی مطرح شد

همکاری صحا و اتاق بازرگانی در حوزه صنایع پیشرفته

همکاری صحا و اتاق بازرگانی در حوزه صنایع پیشرفته
جلسه مشترک شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با اعضای هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
به گزارش روابط عمومی صحا، جلسه مشترک شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته با اعضای هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و کمیسیون کسب‌وکارهای دانش‌بنیان در محل اتاق بازرگانی ایران برگزار شد.
 
در ابتدای این نشست مدیرعامل و اعضای هیات مدیره صحا و نمایندگان مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران، کمیسیون کسب‌ و کارهای دانش‌بنیان، هریک به معرفی مجموعه خود و فعالیت‌هایی که انجام می‌دهند، پرداخته و در ادامه نماینده صحا پیرامون خدمات و تسهیلاتی که این صندوق به متقاضیان ارائه می‌دهند، توضیحاتی را بیان کرد.
 
محسن نادری‌منش مدیرعامل و رئیس هیات مدیره صحا در رابطه با این صندوق و خدمات آن، گفت: موضوع جدی در وزارت صمت هدایت سرمایه‌های موجود در صنعت به سمت صنایع پیشرفته و دانش‌بنیان است تا بتوانیم از طریق بازار سرمایه، این امر را محقق کنیم.
 
وی تصریح کرد: در این راستا از طریق خدماتی از نوع تسهیلات و ضمانت‌نامه کسب‌وکارها را حمایت می‌کنیم. این حمایت‌ها تنها مختص دانش‌بنیان‌ها نیست و کسب‌وکارهایی که در حوزه صنایع پیشرفته فعالیت می‌کنند، اما دانش‌بنیان هم نیستند می‌توانند از این حمایت‌ها و تسهیلات استفاده کنند. البته دانش‌بنیان بودن مزیتی است که در ارزیابی‌ها مد نظر قرار گرفته و امتیاز محسوب می‌شود.
 
در ادامه این نشست اعضای مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و کمیسیون کسب‌ و کارهای دانش‌بنیان به بیان نظرات خود پیرامون چالش‌ها و مشکلات موجود بر سر راه دریافت تسهیلات و حمایت‌های مادی و معنوی پرداخته و اعضای صحا به سوالات و شبهات آنها پاسخ دادند.
 
رئیس هیات مدیره مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران و کمیسیون کسب‌ و کارهای دانش‌بنیان نیز با بیان اینکه این صندوق در سه مورد که اتفاقا در همان سه مورد با چالش مواجه هستیم، ورود کرده و می‌تواند گره‌گشای مشکلات ما باشد، گفت: بخشی از اعضای مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران که دانش‌بنیان نیستند اما در حوزه صنایع پیشرفته فعالیت می‌کنند، همواره از دریافت تسهیلات و خدمات محرومند که اين صندوق می‌تواند این چالش را مرتفع کند.
 
افشین کلاهی ادامه داد: در رابطه با مقوله پیشرفت صنایع (industry4) بسیار صحبت شده اما من تا کنون ندیدم سیاستگذاری خاصی روی آن انجام گیرد. البته این موضوعی است که اتاق بازرگانی به صورت جدی به آن ورود کرده است. این هم از آن مواردی است که می‌توان با حمایت صندوق آن را پیش برد.
 
وی اظهار کرد: مورد سوم هم در رابطه با سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمستقیم است. با توجه به اینکه در ماده 11 قانون جهش تولید دانش‌بنیان این موضوع دیده شده، این صندوق می‌تواند از سرمایه‌گذارانی که می‌خواهند به این حوزه‌ها ورود کنند، حمایت کند.
 
کلاهی افزود: در نحوه همکاری مجموعه‌های مذکور باهم اتفاق نظر وجود دارد. ضمن اینکه، تشکل‌ها بهترین جایی هستند که می‌توانند در ارزیابی طرح‌ها و شرکت‌ها کمک کنند از این رو، می‌توانند کنار صندوق قرار گرفته و ارتباطات مورد نیاز را برقرار کنند.
 
وی خاطرنشان کرد: ضمن اینکه، خدمات و فعالیت‌های مجموعه صحا می‌تواند به مشاوره‌ها و خدمات میز خدمت مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان ایران اضافه شود.

 

حمید وطن دوست عضو هیات مدیره صحا در این نشست با بیان اینکه فعالیت صندوق هم اکنون حول دو محور تسهیلات و ضمانتنامه هست، گفت: وظیفه ما حمایت از شرکتهایی هست که در حوزه صنایع پیشرفته فعالیت میکنند و در اسناد بالادستی نظام ضنایع پیشرفته تعریفی دارد و ما هم از شرکت ها دانش بنیان و هم از شرکتهای غیر دانش بنیان فعال در حوزه صنایع پیشرفته نیز حمایت می کنیم هرچند دانش بنیان بودن در ارزیابی ها یک مزیت است و ما متولی شرکت هایی هستیم که خیلی متولی ندارند.

 

 بر اساس این گزارش، در انتهای این جلسه پیرامون مواردی بحث و گفتگو شد که در ادامه می‌آید:

 
مقرر شد همکاری شرکت مادرتخصصی صحا و اتاق بازرگانی پیرامون مقوله پیشرفت صنایع (industry4) در دستور کار قرار گیرد.
با همکاری مجموعه‌های حاضر در این جلسه در رابطه با سرمایه‌گذاری خطرپذیر غیرمستقیم که رویکرد جدید صحاست، مدل‌های خاصی طراحی شود.
اتاق بازرگانی و مجموعه صحا در تعیین و طراحی ابزارهای تامین مالی همکاری کنند.
پیرامون قانون دارایی‌های نامشهود در دو حوزه اعتبارسنجی مالی و اعتبار سنجی فناوری فعالیت‌هایی از سوی شرکت صحا در حال انجام است. از آنجا که، در حوزه اعتبارسنجی فناوری مشکلاتی وجود دارد، مقرر شد با همکاری اتاق بازرگانی این موارد رفع شده تا با اتکای آنها وثیقه‌های مورد نیاز کاهش یابد.
حضور مجمع تشکل‌های دانش‌بنیان به‌عنوان کارگزار موضوع دیگری بود که در این جلسه پیرامون آن صحبت شد.
همکاری مجموعه‌های مذکور در حوزه آموزش و توانمندسازی نیز از دیگر موضوعات مطرح شده در این جلسه بود.

 

  لینک کوتاه:  http://www.airdfh.ir/u/12U

انتهای پیام/

۷ شهریور ۱۴۰۱ ۰۹:۵۶

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید