سه شنبه ۲۹ خرداد ۱۴۰۳ ۰۲:۴۹

اخبار

وزیر صمت در نمایشگاه قابلیت‌های وزارت دفاع در تولید و اقتصاد دانش بنیان:

نمونه‌های خوب صنعتی در حوزه‌هایی چون میکروالکترونیک وجود دارد/ تمرکز وزارت صمت بر ایجاد بازار گسترده برای دانش بنیان‌ها

نمونه‌های خوب صنعتی در حوزه‌هایی چون میکروالکترونیک وجود دارد/ تمرکز وزارت صمت بر ایجاد بازار گسترده برای دانش بنیان‌ها
وزیر صمت با بیان اینکه می‌توانیم بازار و تقاضا ایجاد کنیم، تصریح کرد: اگر بنگاه های بزرگ را به سمت تحقیق و توسعه سوق بدهیم فضای ورود دانش بنیان ها به بازار ایجاد می شود زیرا اگر استاندارد ها در برخی محصولات ارتقا یابد و یک بازار و تقاضایی برای کار دانش‌بنیان ایجاد می‌شود.

به گزارش روابط عمومی صحا، سید رضا فاطمی امین وزیر صنعت، معدن و تجارت در حاشیه بازدید از نمایشگاه قابلیتهای وزارت دفاع در تولید و اقتصاد دانش بنیان اظهارداشت: صنعت دفاعی چون گستردگی زیادی دارد تطابق زیادی با بخش صنعت دارد به طوری که در این بازدید با یک حساب سرانگشتی حدود 20 تا 25 بخش را دیدم که با حوزه صنعت تطابق دارد.

وی افزود: بدنبال تقویت این بخش هستیم نمونه های خوبی در حوزه های میکرو الکترونیک، خودرو و بخشهای شیمیایی معدنی دیده می شود. به طور کلی نیازهای بخش دفاع گسترده است .

وی در پاسخ به اینکه سهم دانش بنیان ها در صنعت چقدر است گفت: اینکه شرکتهای دانش بنیان چه سهمی در فناوریهای نوین دارند باید بگویم سهم بالایی است اما اینکه چه میزان در اقتصاد نقش دارند در حال حاضر پایین است چون هنوز به مقیاس نرسیده اند .

وزیر صمت ادامه داد: مثلا ما یک واحد صنعتی داریم سود خالص آن در سال گذشته 80 هزار میلیارد تومان بود اگر سه درصد این شرکت بیاید در فعالیت دانش بنیاد یک جهش جدی بوجود آید به همین خاطر تمرکز ما در حوزه دانش بنیان این است که بنگاه های بزرگ رابیاوریم تا وارد تحقیق و توسعه بشوند تا یک بازار گسترده ای برای دانش بنیان ها ایجاد شود و مهمتر اینکه این ارتباط برقرار می شود و در اقتصاد خودش را نشان می دهد به طوری که هم اکنون این موضوع در تجهیزات پزشکی نمود روشن داشته اما در خیلی از صنایع هنوز نشان داده نشده است.

وی بیان اینکه تمرکز ما این است که شرکتهای بزرگ را متصل کنیم به شرکتهای دانش بنیان خاطرنشان کرد: یکی از روش های حمایت از محصولی که امکان ساخت آن در داخل وجود دارد جلوگیری از واردات آن است.

فاطمی امین گفت: معیارهایی چون قیمت، کیفیت مناسب، درزمان مناسب وبا کارایی مناسب مواردی است که محصول تولید شده داخل را قابل استفاده می کند.در آن جایی که این پنج معیار است ما باید از محصول داخلی حمایت کنیم و اتفاقا وظیفه ما همین است که با این کار اشتغال و ارزش افزوده در کشور حفظ شود و فرصت شغلی ایجاد شود. اما می گوییم تنها راه این نیست .

وی با بیان اینکه ما می توانیم بازار و تقاضا ایجاد کنیم تصریح کرد: اگر بنگاه های بزرگ را به سمت تحقیق و توسعه سوق بدهیم فضای ورود دانش بنیان ها به بازار ایجاد می شود زیرا اگر استاندارد ها در برخی محصولات ارتقا یابد و یک بازار و تقاضایی برای کار دانش بنیان ایجاد می شود.

انتهای پیام/

۱۵ اَمرداد ۱۴۰۱ ۱۰:۳۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید