دوشنبه ۴ تیر ۱۴۰۳ ۱۷:۴۵

اخبار

ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم/ تامین مالی زنجیره ای عملیاتی خواهد شد

ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم/ تامین مالی زنجیره ای عملیاتی خواهد شد
وزیر صنعت، معدن و تجارت بیان کرد: ساز و کارهای جدیدی به عنوان الگوی مدیریت بازار طراحی نمودیم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم که این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را در بر خواهد گرفت.
به گزارش روابط عمومی صحا به نقل از شاتا، سیدرضا فاطمی امین در نشست هم اندیشی با اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس و معاونان وزارت صمت، با بیان این مطلب افزود: ساختار بازار از عوامل مرتبط با بروز و تشدید تورم می باشد، برنامه ای برای مدیریت بازارداریم که اثرات تورمی مرتبط با ساختار بازار را کاهش خواهد داد.
تعریف 150 پروژه با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه برای هدایت نقدینگی مردمی
وی با بیان اینکه بانک‌ها با اضافه برداشت و تسهیلات به رشد نقدینگی دامن می‌زنند، گفت: ما می توانیم نقدینگی مازاد و سرگردان را جمع کنیم که در این راستا ۱۵۰ پروژه با ۵ هزار میلیارد تومان سرمایه تعریف نموده ایم تا با هدایت نقدینگی به کاهش تورم کمک کنیم.
ارتباط دلار با کالای داخلی را قطع می‌کنیم
فاطمی امین همچنین در خصوص بازار ارز و تأثیر قیمت های خارجی بر کالاهای داخل، تصریح کرد: باید تلاش کنیم ارتباط دلار با قیمتهای بازارهای داخلی را قطع ‌کنیم و با عوارض پلکانی این ارتباط را اصلاح کنیم و اجازه ندهیم رانت های ارزی به داخل منتقل شود.
وی همچنین اضافه کرد: روی صادرات تمرکز جدی داریم و می‌خواهیم در ۶ ماهه دوم سال حدود ۵ میلیارد دلار بیش از مدت مشابه سال قبل صادرات انجام شود.
اجرای طرح صندوق‌های ارزی در دستور کار است
وزیر صمت در ادامه با بیان اینکه اجرای طرح صندوق‌های ارزی جزو پروژه های آینده ما خواهد بود، بیان کرد: مردم دلارهای خود را در این صندوق‌ها سرمایه گذاری خواهند کرد و ما نیز این منابع را در توسعه تجارت خارجی کشورمان مصرف می‌کنیم.
الگوی جدید مدیریت بازار اجرا می شود
فاطمی امین همچنین در خصوص اصلاح ساختار تنظیم بازار، گفت: روشهای قبلی از قبیل بازرسی و نظارت تاثیر های مقطعی دارند، ما می‌خواهیم همزمان با این روال و تفویض اختیار تنظیم بازار محصولات کشاورزی دامی و باغی به جهاد کشاورزی، اصلاح ساختارهای جدی در حوزه مدیریت بازار را دنبال کنیم و الگوی جدید مدیریت بازار را اجرا نماییم.
از تصمیمات مقطعی به حالت سیستمی در تنظیم بازار می‌رسیم
وی این مدیریت را در دو حوزه کالاهای پایه و مصرفی دانست و افزود: ساز و کارهای جدیدی طراحی نمودیم و از تصمیمات روزمره، مقطعی و موردی به حالت سیستمی می‌رسیم و این الگو تا آخر امسال اکثر محصولات را در بر خواهد گرفت.
وزیر صمت در خصوص تنظیم بازار بخش خدمات نیز اضافه کرد: حوزه خدمات، پیچیدگی‌های خاص خود را دارد و همواره ۵۰ درصد تورم در این حوزه اتفاق می افتد؛ برای تنظیم بازار خدمات نیز برنامه ای یکساله داریم که تا شهریور ماه سال آینده نهایی و اجرا خواهد شد.
احداث 11هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی تولید برق
فاطمی امین در بخش دیگری از سخنان خود، با بیان اینکه بیش از ۴۰ درصد برق کشور در بخش صمت مصرف می‌شود، تصریح کرد: برق در واقع بخش بالادستی فولاد و پتروشیمی است، در راستای افزایش و مدیریت تولید برق تعامل بسیار خوبی با ستاد اقتصادی دولت و وزارتخانه های نفت و نیرو داریم و احداث 11 هزار مگاوات ظرفیت نیروگاهی برای تولید برق را در توافق با وزارت نیرو شروع کرده‌ایم.
تامین مالی زنجیره های تولیدی عملیاتی خواهد شد
وی در خصوص تأمین سرمایه در گردش واحدهای تولیدی نیز بیان کرد: تامین مالی زنجیره های تولیدی را تا دو ماه آینده عملیاتی خواهیم کرد.
فاطمی امین در خصوص بورس و راهکارهای موفقیت در بورس کالا گفت: واحده های بورسی را باید به صورت صحیح در بورس کالا قرار دهیم و امکان اجرای قاعده های بورسی را داشته باشیم تا قاعده‌ها یکپارچه شود و زیرساخت لازم برای اجرای قواعد نیز فراهم آید.
وزیر صنعت، معدن و تجارت در پایان گفت: در الگوی جدید مدیریت بازار ۲۵ قاعده وجود دارد که از زیرساخت های بورس کالا استفاده می‌کنند.
گفتنی است در این نشست اعضای کمیسیون صنایع و معادن مجلس شورای اسلامی به بیان مهمترین نقطه نظرات خود در خصوص ارائه ساز و کارهای جدید تنظیم بازار وزارت صمت پرداختند.
۱۱ آبان ۱۴۰۰ ۱۴:۴۷

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید