جمعه ۲۵ خرداد ۱۴۰۳ ۲۲:۳۶

اخبار

هیات وزیران تصویب کرد:

کارت بازرگانی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با مدیریت اعضای هیات علمی صادر می‌شود

کارت بازرگانی برای شرکت‌های دانش‌بنیان با مدیریت اعضای هیات علمی صادر می‌شود
بر اساس مصوبه جدید هیات وزیران شرکت‌هایی که به مدیریت عامل اعضای هیات علمی تشکیل شده‌اند، می‌توانند نسبت به اخذ یا تمدید کارت بازرگانی اقدام کنند.
به گزارش روابط عمومی صحا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری این مصوبه با استناد بر اصل یکصد و سی و هشتم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران به تصویب هیات وزیران رسید. 
با  تصویب این مصوبه برای اعضای هیات علمی شاغل در شرکت ها به ویژه شرکت‌های دانش بنیان کارت بازرگانی صادر می شود. از آنجا که یکی از شروط برای دریافت کارت بازرگانی عدم اشتغال تمام وقت در وزارتخانه‌ها و سازمان های دولتی و قوای سه گانه است این ممنوعیت برای اعضای هیات علمی برداشته شد.
البته توسعه فعالیت اعضای هیات علمی در قوانین کشور مد نظر قرار گرفته شده است. از جمله آنکه سمت‌های آموزشی در دانشگاه‌ها و موسسات تحقیقاتی از اصل یکصد و چهل و یکم قانون اساسی (قانون ممنوعیت تصدی بیش از یک شغل) مستثنی شده است.
همچنین بر اساس تبصره 7 ماده 1 قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور مصوب سال 1395 اعضای هیات علمی می توانند نسبت به تشکیل موسسات و شرکت های صد در صد خصوصی دانش‌بنیان اقدام یا در این موسسات و شرکت ها مشارکت کنند.
تقویت ارتباط صنعت و دانشگاه یکی از سیاست‌های دولت است تا پژوهش‌های علمی به سوی تولید محصولات فناورانه و تجاری‌سازی آنها سوق داده شود. این اقدام نیز با حمایت از حضور اعضای هیات علمی در شرکت‌های دانش‌بنیان انجام می‌شود.
زیست بوم فناوری و نوآوری با فعالیت بیش از 7 هزار شرکت دانش بنیان و خلاق گام های موثری را برای رهایی از اقتصاد نفتی در کشور برداشته است. حمایت از فعالیت این زیست بوم و توسعه محصولات فناورانه باعث گسترش این زیست بوم و حرکتی قدرتمند به سوی پیشرفت، آبادانی و اشتغال می‌شود.
 
۱۰ اَمرداد ۱۴۰۰ ۰۹:۰۴

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید