دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ۱۲:۵۴

منشور حقوق شهروندی

منشور حقوق شهروندی

 

نظر به کرامت و ارزش والای انسان در شریعت مبین اسلام مستند به قانون انتشار آزاد اطلاعات و با الهام از فرمایشات مقام معظم رهبری (مدظله العالی) و در راستای سیاستهای دولت تدبیر و امید ذیلاً اهداف و برنامه های محوری صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در زمینه توسعه، اجرا و نظارت بر حقوق شهروندی اعلام می گردد:

ماده 1- مراجعه کنندگان به صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته صرف نظر از جنسیت، قومیت، طبقه اجتماعی، نژاد و یا امثال آن از حقوق شهروندی مطابق تضمینات پیش بینی شده در قوانین و مقررات، برخوردار می باشند.

ماده 2- واحدهای اجرایی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته موظف هستند بر اساس قانون انتشار آزاد اطلاعات مصوب 1388/5/31مجمع تشخیص مصلحت نظام قوانین مرتبط با حقوق شهروندی، تصویب نامه ها، دستورالعمل ها، بخشنامه ها، رویه ها، تصمیمات و فرآیندهای کاری را به نحو مقتضی و به هنگام در اختیار عموم قرار دهند.

ماده 3- رویکرد اصلی در تسهیل سازی فرآیند ها، الکترونیکی نمودن امور و حذف قوانین دست و پا گیر و صیانت از حق مردم تعریف شود.

ماده 4- مکاتبات انجام شده توسط اشخاص حقیقی و حقوقی با حوزه های مختلف صندوق  اعم از درخواست، شکایت، انتقاد، پیشنهاد باید در حداقل زمان تعیین تکلیف گردد. در صورت قصور، حق پیگیری برای درخواست کننده محفوظ و با فرد یا افراد خاطی برخورد خواهد شد.

ماده 5- بخش های روابط عمومی و توسعه امور اقتصادی عند اللزوم پژوهشها و طرح های حمایتی غیر محرمانه صندوق  را به نحو مناسب در دسترس عموم قرار خواهند داد.

ماده 6- جبران خسارت های وارده به اشخاص حقیقی و حقوقی که در اثر قصور یا تقصیر در تصمیمات و اقدامات خلاف قانون و مقررات در نظام اداری و توسط صندوق حادث شده، متناسباً بر عهده واحدهای ذیربط خواهد بود.

ماده 7- حقوق شهروندی جزو لاینفک بخش های آموزش، توانمند سازی و برقراری نظام تشویق و تنبیه نیروی انسانی در صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته می باشد.

ماده 8- با کارکنان ناقض یا سهل انگار در اجرای قوانین یا مقررات مرتبط با حقوق شهروندی، طبق قوانین و مقررات عمومی و به ویژه قوانین مربوط به تخلفات اداری و انضباطی رفتار خواهد شد.

ماده 9- این منشور بر اساس مبانی قانونی موجود تدوین شده و در صورت ضرورت، اصلاح، بازنگری و تکمیل خواهد شد.   

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید