دوشنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۱ ۰۳:۴۲

اخبار

حضور وزیر صمت در صندوق

حضور وزیر صمت در صندوق
ظهر امروز رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت با حضور در صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته پس از دیدار از مجموعه در نشستی صمیمی با مدیران و کارشناسان صندوق از تبدیل صندوق به موتور پیشران صنایع پیشرفته کشور حمایت کرد

به گزارش روابط عمومی صندوق: وزیر صنعت، معدن و تجارت در بازدید از شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته گفت: فعالیت مجموعه این صندوق از این روی که به طور مستقیم با صنایع فناورانه در ارتباط است، دارای اهمیت ویژه است. در سال جاری نیز توسعه فناوری های نوین و شرکت های دانش بنیان جزو هفت محور اصلی فعالیت وزارت صمت است؛ به همین دلیل فعالیت صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در فضای کشور بسیار حائز اهمیت خواهد بود.

رحمانی همچنین اشاره کرد: این صندوق در سایر محورهای برنامه ای وزارت صمت به صورت موثر و غیر مستقیم اثر گذار است؛ چرا که در بخش تولید داخل می تواند صنایع پیشرفته را مورد حمایت قرار داده و همچنین در حوزه معدن و صنایع معدنی نیز با وجود شرکت های دانش بنیان در این بخش و همچنین در حوزه بازار که نیاز جدی به تحول از مسیر فعالیت و حضور شرکت های استارت آپی و دانش بنیان است می تواند موثر عمل کند.

وی بیان نمود: پیرو تاکیدات مقام معظم رهبری، امروز کشور از منظر اشتغال و بخصوص اشتغال نسل جوان همچنین در بحث بهبود وضعیت اقتصادی، رفاه و معیشت مردم، نیازمند توجه ویژه به توسعه دانش است.

رحمانی خاطرنشان کرد: تغییر نام صندوق حامل پیام مهمی است زیرا که این صندوق باید مأموریت‌های خود را مورد بازبینی قرار داده و از تمامی ظرفیت‌های ساختاری فعلی خود برای توسعه فعالیت ها و تسهیل امور در صنایع پیشرفته استفاده بهینه تری کند.

 

وزیر صمت تصریح کرد: در حوزه دانش این وزارتخانه با دانشگاه‌ها و مراکز علمی، اساتید و دانشجویان نخبه ارتباط بسیار خوبی برقرار نموده است و امروز در قالب طرح تاپ برقراری ارتباط میان صنعت و دانشگاه را با رویکردی جدید دنبال می کند .

رحمانی ادامه داد: باید اطلاع‌رسانی دقیقی از روند خدمات و تنوع ماموریت های وزارت صنعت، معدن و تجارت به مردم عزیز کشورمان انجام شود، چرا که با اطلاع و حمایت های آنها می توانیم در پیشبرد برنامه های خود از جمله در حوزه ساخت داخل و حمایت از تولیدات داخلی موفق تر از پیش عمل کنیم.

وی با اشاره به اهمیت ارتباط رودرو و درک مسائل و مشکلات واحدهای صنعتی از نزدیک توسط مدیران بخش‌های مختلف در وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: یکی از بهترین بازخوردهایی که بنده در این وزارتخانه از صنایع مختلف دریافت کردم، حضور مستقیم در محل‌ واحدهای صنعتی در سطح شهرستان ها و بررسی دقیق مسائل آنها و تصمیم‌گیری در محل واحد ها بوده است؛ این اتفاق باعث تقویت روحیه در وجود همه صنعتگران، معدنکاران و سرمایه‌گذاران ما در بخش‌های مختلف می‌شود.

رحمانی همچنین با تقدیر از عملکرد صندوق در کاهش معوقات دریافتی تا 2.7 درصد، توصیه نمود ضمن حفظ روند موجود تلاش شود در آینده این آمار کاهش یابد.

رحمانی تصریح کرد: در یک محیط سالم است که صنعت رشد کرده و موجبات رونق تولید فراهم خواهد شد؛ نگاه مردم همواره به عملکرد دست اندرکاران می باشد و عملکرد درست مسئولین باعث همراهی هر چه بیشتر جامعه با سیاستهای دولت خواهد شد.

وزیر صمت تاکید کرد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته باید با شناخت اولویت ها و برنامه ریزی روی آنها صنایعی را مورد حمایت قرار دهد که امروز به طور مشخص در کشور ما دارای اهمیت ویژه ای به لحاظ تامین و توسعه فناوری هستند؛ پوشاک و بالاخص لوازم خانگی از جمله همین صنایع هستند که توجیه برای حمایت از آن وجود دارد و باید برای خودکفایی در این بخش تمامی حمایت های لازم عملیاتی شوند.


در ابتدای این بازدید، نقی پور مدیرعامل و رئیس هیأت مدیره شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت  از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته گزارشی از روند خدمات و عملکرد این صندوق به رحمانی وزیر صنعت، معدن و تجارت ارائه کرد.

 

نقی پور اعلام کرد: زمینه های حمایتی این صندوق شامل طرح های تولیدی و خدماتی نیمه ساخت صنعتی و انبوه، خرید، انتقال، جذب و توسعه فناوری های پیشرفته، خدمات مهندسی و طراحی، گسترش همکاری های فنی و اقتصادی بین المللی و ارتقاء صادرات، جذب سرمایه گذاری داخلی و خارجی است.

 

وی ادامه داد: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، رشته‌هایی همچون فناوری نانو، انرژی های نو، هوافضا، مواد پیشرفته، فناوری های زیستی، الکترونیک و کنترل، فناوری اطلاعات و ارتباطات، تجهیزات پزشکی پیشرفته، تجهیزات پیشرفته ساخت تولید و آزمایشگاهی، اپتیک، فوتونیک و...؛ فعالیت می کند.

 

رئیس هیئت مدیره و مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته کشور خاطرنشان کرد: بر اساس اساسنامه جدید صندوق محورهای اصلی خدمات این صندوق در قالب ۵ برنامه اصلی اهداف خود را دنبال می کند که شامل اعطای تسهیلات مالی، صدور ضمانتنامه ها، ارائه خدمات کارشناسی، سرمایه گذاری خطرپذیر غیر مستقیم و بیمه های تخصصی از طریق شرکت ها و موسسات بیمه ای است.

 

نقی پور اعلام کرد: در سال ۹۷ تعداد تسهیلات مالی اعطایی ۹۰ فقره و به ارزش بیش از ۶۴۱ میلیارد ریال بوده است، همچنین این رقم در صدور ضمانتنامه ها برای ۱۳۹ فقره بیش 709 میلیارد ریال بوده است.

 

وی افزود: از ابتدای امسال تا کنون ۳۷ قرارداد تسهیلات مالی توسط صندوق به مبلغ ۳۴۷ میلیارد اعطا شده است همچنین ۶۸ ضمانت‌نامه صادر شده است که تسهیلاتی بالغ بر ۵۲۵ میلیارد ریال را مورد پوشش قرار می دهد.

 

مدیرعامل شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته ادامه داد: صندوق با هدف تمرکززدایی در سال‌های اخیر تلاش گسترده‌ای را جهت پوشش تسهیلات مالی اعطایی به استان‌های غیر از تهران و به ویژه در مناطق محروم داشته است که در این خصوص سال گذشته اکثر استانهای کشور از تسهیلات مالی ارزان قیمت صندوق بهره‌مند شدند و در سال جاری نیز با هدف حمایت بیشتر از استان‌های کمتر توسعه یافته و محروم از واحدهای خصوصی و تعاونی برخی استان ها بازدید کارشناسی به عمل آمده و مراحل قانونی جهت اعطای تسهیلات و صدور ضمانت نامه های مالی درخواستی در حال انجام است.

حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق

 

حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق
حضور وزیر صمت در صندوق

 

حضور وزیر صمت در صندوق

۱۶ مهر ۱۳۹۸ ۱۹:۲۸
تعداد بازدید : ۴,۳۷۱

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید