دوشنبه ۴ مهر ۱۴۰۱ ۱۷:۰۶

اخبار

نشست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) با فعالین حوزه الکترونیک استان گیلان

نشست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) با فعالین حوزه الکترونیک استان گیلان

نشست صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک (صحا) با فعالین حوزه الکترونیک استان گیلان

مهدی فرنیان عضو هیات مدیره: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک بعنوان پیشران حوزه اقتصاد دانش بنیان می‌تواند در کنار شرکت های الکترونیک و فناور کشور باشد.

این نشست روز پنج شنبه ۲۳ خردادماه با حضور شرکت‌های الکترونیک و دانش بنیان فعال استان، روسای دانشگاه های فنی و تخصصی ،مرکز رشد و پارک علم و فناوری در اداره کل صنعت، معدن و تجارت استان گیلان برگزار شد.

دکتر فرنیان عضو هیات مدیره صحا در رابطه با برگزاری این نشست گفت: هدف از برگزاری این نشست معرفی هرچه بیشتر خدمات صندوق در راستای حمایت از تولید و صنعت و رشد اشتغال زایی در سطح استان گیلان است.

وی ادامه داد: موضوع شعار امسال "رونق تولید" محقق نمی شود مگر زیر مجموعه های بخش تولید و اقتصاد بتوانند به موازات هم به رشد و پیشرفت دست یابند.

وی همچنین افزود: اینکه "رونق تولید" به صورت جدی در دستور کار دولت و نهادهای دیگر قرار گرفته را باید به فال نیک گرفت. سال‌هاست که ما از عدم توجه جدی به مقوله تولید رنج می بریم و نیازمند آن هستیم که یک نگاه جدی و حمایت گرانه به عرصه تولید شود. با توجه به اینکه انقلاب صنعتی قرن ۱۸ در دنیا شکل گرفت ولی هنوز شرایط صنعتی شدن را به معنای واقعی کلمه در ایران طی نکرده ایم و این در حالی است که هم اکنون در مرحله چهارم انقلاب صنعتی در جهان هستیم، و کشور ما نیز نیازمند این است که این موضوع را همسو با دنیا ارتقا دهد.اینجاست که نقش نهادهای سیاست گذار در پروسه صنعتی سازی و برندسازی و گسترش شرکت های مبتنی بر فن آوری های نوین و دانش بنیان اهمیت بسزایی می یابد.

به خصوص در بخشی از حوزه تخصصی ما که فناوری اطلاعات است، توسعه و تجهیز زیرساخت های فناوری و ارتباطات حائز اهمیت است و باید بسترهای لازم جهت جهش های فناورانه با حمایت نهادهای ذیربط فراهم گردد.

عضو هیات مدیره صحا در این نشست اظهار داشت: نقش مجلس در این زمینه می‌تواند بسیار موثر باشد. ما سالهاست از فقدان اقتصاد رقابتی و اقتصاد مزیتی رنج می‌بریم. در طول سال های گذشته درآمد حاصل از فروش نفت و میعانات گازی ، وارد چرخه پولی و بانکی کشور شده است که حاصل آن ظهور و بروز اقتصاد رانتی (Rentier Economic ) شده است .همین امر موجب وابستگی دولت به منابع نفتی و از طرفی سرخوردگی و بی انگیزه گی بیشتر بخش خصوصی شده است ،چراکه توجه جدی به آنها صورت نگرفته است.

اما در موقعیت کنونی که در تحریم به سر می بریم باید در نظر داشت که این شرایط، اقتضائات خاص خودش را دارد، طبیعتا در کنار این محدودیت ها و دشواری فعالیت آزاد اقتصادی، یک نکته مثبتی هم وجود دارد و آن اینکه اگر بخش خصوصی بتواند فعال عمل کند، به این ترتیب میزان نفوذ نفت در اقتصاد ما کمتر می‌شود و با توجه به این که فروش نفت کمرنگ‌تر شده، شرکت ها می‌توانند خود را در عرصه اقتصادی تقویت کنند.

وی همچنین در خصوص توافق نامه برجام با اشاره به اعمال یکسری تحریم های بین المللی و بد عهدی و نوع نگاه خاص کشور آمریکا،گفت: اکنون شرایطی پیش آمده که مطلوب ما نیست، ولی اگر عزم ، جزم باشد و بخواهیم یک سری کارها را انجام بدهیم باید با حداقل امکانات شرایط را ارتقاء دهیم و محیط کسب و کار را در راستای خودکفایی و رونق تولید احیاء کنیم.

طبیعتاً نگاه و رویکرد دولت این است که از شرکت های کوچک و متوسط که دانش بنیان هستند حمایت کند، زیرا ارزش افزوده بیشتری ایجاد می کنند و رشد و توسعه شرکت های دانش بنیان بسیار زیاد است. یعنی می توانند در زمانی بسیار کوتاه، رشد و توسعه به مراتب بیشتری نسبت به شرکت های بزرگ داشته باشند.

عضو هیئت مدیره صحا در خصوص اهداف و ماموریت های سازمانی خود گفت: صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک به عنوان پیشران حوزه اقتصاد دانش بنیان می‌تواند در این زمینه کنار شرکت های دانش بنیان و فناور باشد. شرکت هایی که در زمینه الکترونیک،اعم از کاربردی و نوری، اتوماسیون ، سخت افزار و نرم افزار و استارتاپ‌ها یعنی ایده‌ها و افکاری که قابلیت تبدیل شدن به یک کسب و کار را دارند، فعال هستند، می توانند از خدمات حمایتی صندوق بهره ببرند. امروزه شرکت های بزرگی همچون شرکت‌های خودروسازی، که همواره جزو ۱۰ شرکت برتر جهان محسوب می شدند در حال خارج شدن از دور رقابتی هستند و به جای آنها شرکت هایی بر بستر الکترونیک همچون گوگل، اوبر و آمازون رتبه های نخست را به خود اختصاص داده اند.

وی با اشاره به نگاه ویژه صندوق به استارتاپ ها اذعان داشت: یکی از دلایل اصلی این سفر، حضور در همایش چالش های اقتصادی منطقه آزاد انزلی است،چراکه این همایش با رویکرد معرفی و انتخاب رویداد های استارتاپی برگزار شده است. همچنین همزمان در سازمان صنعت ،معدن و تجارت استان با برپایی میز خدمت آماده دریافت طرح های متقاضیان صنایع الکترونیمک هستیم.

دکتر فرنیان عضو هیات مدیره صحا در خصوص پیشینه این صندوق افزود: از سال ۷۶ طبق مصوبه هیئت وزیران صندوق کار خود را شروع کرد. ۱۰۰ درصد سهام صندوق دولتی است و با هدف حمایت از شرکت های فعال در حوزه الکترونیک تشکیل شده است .ضمنا هر نوع خدمات برخط و الکترونیک را پوشش می‌دهد..

پس از سخنرانی دکتر فرنیان, مهندس بیاری، کارشناس فنی صندوق در خصوص فرآیند اعطای تسهیلات مالی و صدور ضمانت نامه ها توضیحاتی را به حضار ارائه کرد و شیوه های ارتباط با کارشناسان صندوق و نحوه پیگیری درخواست های حمایت را اعلام نمود.

وی در پایان اظهار داشت: با ابلاغ اساسنامه صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته، و با گسترش موضوعات مورد فعالیت، خواهیم توانست حوزه های مختلف صنایع پیشرفته را تحت پوشش حمایت قرار دهیم..

در پایان دکتر ملک پور معاون پارک علم و فناوری استان گیلان درخصوص صندوق سرمایه گذاری شرکت های دانش بنیان افزود: با توجه به اینکه این جلسه توسط سازمان صمت استان گیلان برگزار شد سعی کردیم تا از آن بهره کافی را ببریم .پارک علم و فناوری، در این چند روز کوشید تا برخی از شرکت‌هایی که در این حوزه فعال بودند را جهت حضور در این جلسه دعوت کند تا امکان آشنایی بیشتر شرکت ها با صندوق صحا فراهم گردد.

در پایان این نشست مقرر شد ، تفاهم نامه‌ای بین صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع الکترونیک و پارک علم و فناوری گیلان منعقد شود که این تفاهمنامه طی هفته آینده به انجام خواهد رسید. این تفاهم نامه با هدف حمایت صندوق از شرکت‌هایی است که در حوزه صنایع الکترونیک ، فناوری اطلاعات ،اتوماسیون و ایده های استارتاپی با پارک علم و فناوری استان گیلان همکاری دارند

 

 


منطقه آزاد انزلی
منطقه آزاد انزلی

۲ اَمرداد ۱۳۹۸ ۱۴:۳۸
تعداد بازدید : ۶۶۸

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید