شنبه ۹ مهر ۱۴۰۱ ۰۲:۵۹

اخبار

کارشناس ارزیابی واحد فنی و اعتباری صحا خبر داد

حمایت صحا از طراحی و تولید فن‌های محوری FRP

حمایت صحا از طراحی و تولید فن‌های محوری FRP
کارشناس ارزیابی واحد فنی و اعتباری صندوق حمایت از صنایع پیشرفته با اشاره به ورود این صندوق به حمایت از طراحی و تولید فن‌های محوری FRP گفت: به منظور حمایت از تولید داخل و توسعه و بومی‌سازی دانش فنی طراحی و تولید فن‌های محوری FRP، این صندوق برای اولین بار اقدام به حمایت از این صنعت نموده است.

دکتر ناصری کارشناس ارزیابی واحد فنی و اعتباری صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته در گفت‌وگو با روابط عمومی صحا، با اشاره به ورود این صندوق به حمایت از طراحی و تولید فن‌های محوری FRP (Fiber Reinforced Plastic) گفت: به منظور حمایت از تولید داخل و توسعه و بومی‌سازی دانش فنی طراحی و تولید فن‌های محوری FRP، این صندوق برای اولین بار اقدام به حمایت از این صنعت نموده است. 

فن‌های محوری FRP

ناصری افزود: یکی از شرکت‌هایی که با حمایت‌های صندوق اقدام به توسعه و ساخت این نوع از فن‌ها نموده است، شرکت فرابرد ساخت دالین می‌باشد. شرکت فرابرد ساخت دالین، شرکتی دانش‌بنیان می‌باشد که با تکیه بر دانش فنی و نیروی انسانی متخصص داخلی، برای نخستین بار در خاورمیانه موفق به تولید فن‌های خنک‌کننده کامپوزیتی غول پیکر شده است. این فن‌ها در برج‌های خنک‌کننده و کولرهای هوایی پالایشگاه‌های نفت، گاز، مجتمع‌های پتروشیمی، نیروگاه‌ها و صنایع فولاد کشور برای خنک کردن سیالات مورد استفاده قرار می‌گیرند. که در حال حاضر این شرکت با بهره‌گیری از تجهیزات و ماشین آلات خود، امکان ساخت پره‌های FRP از قطر 3 الی 40 فوت را دارا می‌باشد.
ناصری با اشاره به اینکه تولید این نوع پره‌ها از خروج سالانه 3 میلیون دلار ارز از کشور جلوگیری می‌کند، ادامه داد: پره‌های FRP  به روش قالب‌گیری تولید شده و دارای ایرفویل پیچیده‌تر و تغییر زاویه در طول پره می‌باشند که این امر باعث افزایش عملکرد و کاهش آلودگی‌های صوتی این نوع پره می‌شود. همچنین به علت پیچیدگی ایرفویل در پره‌های FRP دبی فن نیز بیشتر می‌باشد. در تولید این نوع پره‌ها از پوشش‌ها و افزودنی‌هایی نیز جهت تضمین کارکرد در شرایط مختلف از جمله درجه حرارت‌های 20- تا 120+ درجه سانتیگراد استفاده می‌گردد. وی همچنین وزن سبک‌تر، کارایی بسیار بالا و لرزش کمتر نسبت به نمونه‌های فلزی مشابه را از مزایای پره‌های FRP عنوان کرد.

فن‌های محوری FRP

وی در پایان بیان داشت: طراحی و ساخت نیروگاه سیکل ترکیبی جدید توسط شرکت مپنا و نیاز به بومی‌سازی و تأمین تجهیزات از داخل کشور به دلیل تحریم‌های موجود، اهمیت حمایت از شرکت‌های فناور داخلی را در طراحی و ساخت فن‌های کامپوزیتی کولینگ اصلی نیروگاه‌ها جهت کمک به شرکتهای پیمانکار ساخت نیروگاه‌ها از قبیل شرکت مپنا و... در راستای رفع کمبودهای تولید برق در کشور پر‌رنگ‌تر و سنگین‌تر می‌نماید.

 

انتهای پیام/

لینک کوتاه: http://www.airdfh.ir/u/12S

   
 
۵ شهریور ۱۴۰۱ ۱۳:۳۹
تعداد بازدید : ۱,۷۷۲

نظرات بینندگان

نام را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید

  • نشانی: تهران، خیابان شهید بهشتی، خیابان احمد قصیر ،خیابان دوم(پژوهشگاه)، پلاک 21 
  • شرکت مادر تخصصی صندوق حمایت از تحقیقات و توسعه صنایع پیشرفته
  • تلفن: 3 - 88748060(021) نمابر: 88748040(021)
  • صندوق پستی : 14155 - 1333 تهران | ایران

در شبکه های اجتماعی به ما بپیوندید